ALERGIJSKI RINITIS

Štefan Spudič dr. med.

Spoštovani, pišem vam v imenu hčerke. Stara je 14 let, že od rojstva razne alergije prvo na mlečne proizvode in jajca, sedaj pa na pršice, cvetni prah... nekaj let je hodila tudi na imunoterapijo,...

Vprašanje
Spoštovani, pišem vam v imenu hčerke. Stara je 14 let, že od rojstva razne alergije prvo na mlečne proizvode in jajca, sedaj pa na pršice, cvetni prah... nekaj let je hodila tudi na imunoterapijo, ki pa ni bila preveč uspešna. Pri sedmih letih dobi tudi astmo. Astmo ima dobro kontrolirano, jemlje flixotide, le zelo redko - 1x letno mogoče ventolin. Težave pa se ji zadnji dve leti kopičijo pri mašitvi nosu, ušes in večkratni glavoboli. Zdravnica pravi, da ima zamašene sinuse, večkrat je dobila antibiotike, ki so teževe res začasno odpravili, a kljub temu se težave neprestano ponavljajo. Obiskali sva tudi specialista za ORL, a je svetoval le uporabo fiziološke raztopine. Moram povedati, da hči redno - torej vsaj 5x tedensko jemlje fiziološko raztopino, minimalno 2 dcl, po nasvetu splošne zdravnice uporablja tudi sinuprete, a težave ne zginejo. Saj kakšen teden je boljše, a potem zopet slabše. Sedaj se ji poleg zamašenega nosu večkrat pojavi tudi zamašeno uho, ne sliši dobro, ima čuden občutek v ušesu, jo pa ne boli. Hči se veliko ukvarja s športom, vendar pa trenutno večkrat manjka na treningu zaradi teh težav. Tudi v šoli težko sodeluje, saj ne sliši. vse to jo zelo mori, saj ne vidi izhoda iz dane situacije. Vesela bi bila kakšne vaše ideje, kaj še lahko storimo za izboljšanje zdravstvenega stanja hčerke ? Ali ji te težave lahko povzroča alergija ? Kaj sploh nam še preostane, ali se moramo sprijazniti z tem stanjem ?Nekateri nam svetujejo naj poskusimo z bioresonanco - vesela bi bila vašega mnenja glede tega oziroma kakšne druge veje alternativne medicine, če drugače klasična medicina ne more več pomagati.
Odgovor
POZDRAVLJENI, TEŽAVE VAŠE PRINCESKE SO NEDVOMNO VSAJ POVEZANE Z PREOBČUTLJIVOSTJO - ALERGIJO. GLEDE NA DOBRO VODENO ASTMO IN DOMINANCO TEŽAV V NOSU IN SINUSIH... SVETUJEM PONOVEN PREGLED PRI DRUGEM SPECIALISTU ORL; SAJ JE NA VOLJO CEL DIAPAZON DIAGNOSTIČNIH IN TERAPEVTSKIH MOŽNOSTI, KI, IMAM OBČUTEK ŠE NISO BILE POLNO IZKORIŠČENE. ZA ZAČETEK BI BILO POTREBNO OPRAVITI NATANČEN ENDOSKOPSKI PREGLED NOTRANJOSTI NOSU, UGOTOVITI MOREBITNE ANATOMSKE VARIANTE NOSNE PREGRADE, NOSNIH ŠKOLJK... ČE LE TE OBSTAJAJO, JE POTREBNA IN UČINKOVITA OPERATIVNA KOREKCIJA, KI OMOGOČI DOBRO DELOVANJE FIZIOLOŠKE RAZTOPINE, KI NOS ČISTI, ŠE BOLJ PA DEKONGESTIVNIH KAPLJIC ALI SPREJEV, KI NOSNO SLUZNICO SKRČIJO IN TAKO NOS ODPRO, PA TUDI KORTIKOSTEROIDNIH SPREJEV, KI DELUJEJO POČASNEJE, A NA DOLGI ROK. ČE JE POTRJEN ALERGIK, SIMPTOME ZAMAŠENOSTI, TIŠČANJA...ZMANJŠAJO TUDI TABLETE PROTI ALERGIJI-ANTIHISTAMINIK, KI JIH IMAMO CEL KUP. V VPRAŠANJU TUDI NISEM ZASLEDIL BESEDE O DOSEDANJI RTG ALI CT DIAGNOSTIKI. BO ZA ZAČETEK DOVOLJ?
Štefan Spudič, dr. med.
Preberi še
Štefan Spudič, dr. med.