Vprašanje
Pozdravljeni!
Srčno upam, da sem se obrnila na pravo, strokovno podkovano osebo.
Sem članica 4-članske družine, v kateri se že nekaj let dogajajo "nenormalne" stvari, v zadnjem času, pa smo zabredli še globlje.
Z mamo in mlajšo sestro smo mnenja, da gre predvsem za probleme, ki jih ima moj oče, kateri se nato prenašajo na celo družino.
Že od nekdaj je rad pil, zahajal je v gostilne in z naključnimi znanci spil kakšno pijačo ali dve. Toda dozdeva se nam, da pijača vedno bolj negativno vpliva nanj. Zdi se nam, da z leti postaja bolj živčen, napet, jezen, zatežen...posebno kadar kaj spije"! Prišlo je že tako daleč, da je začel na nek način skrivati to, da pije in počasi smo začeli verjetni v to, da je odvisen od alkohola.
Kar je še huje je to, da mu je osebna zdravnica predpisala antidepresive (pred kakšnima 2 mesecema), ker naj bi s svojo ne-voljo do življenja, s svojim celodnevnim poležavanjem pred TV in podobnimi rečmi, kazal na depresivno stanje.
Seveda mu je povedala tudi to, da antidepresivov ni pametno mešat z alkoholom, kar pa on kljub opozorilom neprestano počne. Sama ne vem, kakšne posledice ima lahko ta kombinacija, menim pa, da dobrih sigurno ne. Morda bi mi znali vi odgovoriti tudi na to, kakšne posledice imajo za človeka v taki kombinaciji?
Na nek način me je strah, saj ga imam kljub temu, da počne celi družini kar počne, neizmerno rada. Po drugi strani pa bi najraje vrgla puško v koruzo, saj se s tem, da je alkoholik, absolutno ne strinja in tega ne priznava! Ko mu je mama omenila kakšno svetovalnico ali sestanke v kakšnem društvu alkoholikov, je to vrsto pomoči zavračal, saj "on vendar ni alkoholik".
Absolutno ne vem, kako se takemu človeku sploh kar koli dopove, kaj šele, da bi ga prepričali, da bi privolil na tako vrsto pomoči.
Ker je mama že tako obupala nad vsem, ker mu je dala že toliko priložnosti, mu ponudila vse mogoče variante, celo to, da bi se z njim udeležila srečanj, on pa vse zavrača, zanika in laže, se je odločila za ločitev.
Morda se zdi njena odločitev komu sebična, vendar je dejstvo tako, da nihče razen nas 4 ne ve, kaj se dogaja pri nas doma že vrsto let in vse se samo še stopnjuje!
Sedaj me zanima, kaj bi lahko jaz kot hčerka naredila, da bi mu pomagala, saj mu mama očitno ne more več. Rada bi poskusila tudi jaz, vendar rabim strokovno pomoč, ker sama ne vem, kaj se v takem stanju naredi.
Resnično potrebujem vašo pomoč! Hvala!
Odgovor
Spoštovani!
Kadar človek sam zase ni pripravljen poskrbeti in prevzeti odgovornost za lastno vedenje in funkcioniranje,ter destruktiven življenjski slog ,lahko tisti ,ki ga imajo radi storijo bore malo.
Še najpomembneje je ,da človek pri sebi razdela do kod sega njegova odgovornost, kje pa se začenja odgovornost drugega za uspešnost lastnega življenjskega scenarija.
Občutki krivde tu nimajo prostora, čeprav je pri otrocih alkoholikov,ki so nesposobni opravljati svoje starševske dolžnosti pogosto prisotna ta izkrivljenost v čustvovanju in so prepričani,da so oni odgovorni starše reševati iz zagat,kar destruktivne vzorce alkoholikov le še podpira in podkrepi.
Alkoholizem je bolezen,ki ponavadi zelo zaznamuje vse udeležence.
Mama se je odločila,da patološkega življenjskega vzorca moža ni več pripravljena podpirati in, da bo poskušala rešiti vsaj sebe, glede na grozečo alternativo,ki se ji ponuja in sicer, da bo ob alkoholiku propadla še sama.
Menim,da je ravnala zrelo in odgovorno.
Sedaj čutite,da ste vi na vrsti,da očetu pomagate pred njim samim, se pa sprašujem,kaj se bo v tem vašem procesu reševanja,ki je obsojeno na propad,če ni interesa ključne strani, zgodilo z vami in vašim življenjem ?Razmislite,želim vam vse najlepše,J.K.L.
Preberi še
Asist. Jasna Kordić Lašič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV