Vprašanje
Sem 17 letno dekle in od 3. leta mi povsem lasišču izpadajo lasje.najprej v krogih ki se širijo do totalnega izpada.zdravila sem se že na dermatološki kliniki delala alergo teste vendar vse zaman.vzrok ni poznan.PROSIM ZA POMOČ!!!
Odgovor
Spoštovano dekle,
strinjam se s teboj, da je težava, ki jo imaš, zelo neprijetna. Vendar sem obenem prepričana, da so dermatologi na Dermatološki kliniki opravili vse potrebne in možne preiskave, da bi odkrili vzrok za tvojo težavo. Vendar je pri tej nenavadni bolezni, vzrok v večini primerov naznan.
Saj natančnega vzroka omenjenega obolenja ne poznamo. Nekateri ga povezujejo s kakšnim vnetnim dogajanjem v telesu, na primer obolelim zobom, vnetjem žrela, sinusov, ali kaj podobnega. Menijo pa tudi, da ima pomembno vlogo dednost.
Včasih opažamo takšno vrsto izpadanja las pri alergikih, pri bolnikih z obolenjem ščitnice, nekaterih sistemskih boleznih vezivnega tkiva, vitiligu…
Potek bolezni je žal nepredvidljiv - v nekaterih primerih, zlasti če so prisotne manjša žarišča, se poraščenost ponovno pojavi, izjemoma pa lahko pride - tako kot pri tebi do obsežnega izpada las.
Ker vzroka običajno ne moremo odkriti - ga tudi ne moremo pozdraviti. Zato je zdravlejnje osredotočeno na pospeševanje rsti las.
Zdravimo z lokalnimi sredstvi - losijoni, injekcijami, obsevanjem s PUVO, v nekaterih primerih se odločimo tudi za jemanje določenih zdravil, ki delujejo na imunski sistem ( kortikosteroidi, na primer - ko običajno privedejo do ponovne rasti las, vendar se težave potem, ko zdravila prenehamo dajati, lahko ponovijo; drugo zdravilo je cyclosporin A...). O teh možnostih si se verjetno že pogovorila z dermatologom, ki te zdravi. Na nedavnem ameriškem kongresu dermatologov je kolega dermatolog iz Španije poročal o dobrih uspehih zdravljenja areatne alopecije z biotinom (H vitaminom) v visokih dozah.
Nekateri poročajo o dobrih učinkih snovi, s katerimi povzročimo lokalno kontaktno vnetno reakcijo (na primer dinitroklorbenzen, diphencyprone, Primula obconia...).
V naši strokovni literaturi se pjavljajo tudi članki, ki opisujejo uspešno zdravlejnje z zdravili, ki vplivajo na lokalni imunski sistem ( imunomodulatorji, na primer tacrolimus in imiquimod, ki se ga da dobiti v lekarnah v tujini).
Torej, kot vidiš, se raziskovalci in zdrvniki zelo trudijo, da bi pomagali nesrečnikom kot si ti. Zato svetujem, da hodiš redno na kontrole k sveojemu dermatologu, ki ti bo gotovo svetoval najboljše in te seznanil z zdravili, ki so nam na razpolago in so učinkovita. Upoštevaj navodila in ne izgubi upanja.
Lep pozdrav
Preberi še
Mag. Metka Adamič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV