Vprašanje
Spoštovani,
pišem vam v imenu mojega očeta. Star je 72 let. Do sedaj ni imel nekih hudih zdravstvenih težav. V mesecu januarju je pa so se mu začele pojavljati občasne težavice in sicer občutek tiščanja v prsnem košu. Včasih se ta občutek pojavi ob naporu, včasih pa tudi v mirovanju - ponoči med spanjem.
Težav s srcem ni imel nikoli, vendar so mu pred dvemi leti, ko je bil pripravljen za operacijo zaradi žolčnih kamnov nekaj omenili da z EKG nekaj ni v redu, poklicali kardiologa, vendar so potem, le-to izvedli brez zapletov. Zaradi tiščanja v prsnem košu (on tudi pravi, da se pučuti oslabel) je bil večkrat pri svojem splošnem zdravniku. Le-ta mu je opravil EKG, izmeril pritisk (163/85) in mu najprej predpisal zdravila TERTENSIF SR in RYTMONORM. Ker pa se težave kljub temu še vedno pojavljajo oz. tudi stopnjujejo saj je bil v tem tednu občutek tiščanja še vedno prisoten in tudi bolj vztrajen, in je popustil šele po zaužitju drugega ASPIRINA DIREKT, je ponovno obiskal svojega zdravnika. Ta mu je ponovno opravil EKG in mu predpisal spraj NITROLINGUAL AEROSOL. Rekel mu je naj spraj uporabi, ko bo ponovno začutil zgoraj naveden občutek in mu potem sporoči ali je bilo kaj bolje. Rekel mu je tudi da RYTMONORM ni za to.Danes sem mu ponovno izmirila pritisk in je 149/64.
Moje prvo vprašanje je ali Rytomonorm pije naprej ali ne? Prosila pa bi vas tudi, če mi lahko poveste vaše mnenje ali bi bilo potrebno opraviti glede na navedeno obisk pri kardilologu in kakšne preiskave bi moral opraviti.
V pričakovanju vašega odgovora vas pozdravljamo.
Poletje
Odgovor
Spoštovani,
glede na poevdano, bi bilo najbolje, če bi očeta pregledal kardiolog. Lahko da gre za obremenitveno angino pektoris (prsna bolečina ki se očetu pojavlja) kar ponavadi pomeni bolne koronarne arterije (žile ki oskrbujejo srčno mišico). Jemlje naj Aspirin 100 mg (otroški), s seboj pa naj ima tudi nitroglicerin ki naj ga porabi po potrebi. Redno naj si meri pritisk in vrednosti zapisuje, za Rytmonorm pa ne vidim razloga. Gre za zdravilo, ki se uporablja v primeru napadov hitrega bitja srca, ki jih ne navajate. Sprašujem se kdo in zakaj mu ga je predpisal? Zelo pomembno, če bo bolečina daljša kot 5 minut, če ne bo popustila po nitroglicerinu, takoj urgentna številka "112" in v bolnišnico! Sicer pa čimprej h kardiologu.
Pozdrav, marko noč
Preberi še
Prof. dr. Marko Noč, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV