Vizita.si
Vizita zdravniki

POPovi zdravniki

Anksiozna motnja in relaksacijske tehnike

Vesna Markič dr. med.
22. 02. 2003 12.52
0

Star sem 21 let. Pred leti sem imel težave s srcem.Imel sem tahikardijo, pri kateri mi je občasno srce podivjalo.Zaradi tega sem postal zelo živčen.Po teh težavah sem bil operiran in po zagotovilih zd...

Vprašanje
Star sem 21 let. Pred leti sem imel težave s srcem.Imel sem tahikardijo, pri kateri mi je občasno srce podivjalo.Zaradi tega sem postal zelo živčen.Po teh težavah sem bil operiran in po zagotovilih zdravnikov zdrav.Težave mojih živcev so se končale, do nedavnega. Vendar zdaj me živci matrajo kr tako.Matrajo me pa zato ker imam strah pred strahom da se mi bo to dogajalo kr naprej.Imam razne probleme vročina v glavo,potem bolečine v trebuhu,tresenje,srbenje.Probam se sprostiti vendar mi v zadnjem času to ne uspe. Zato bi najraje kar spal.Problem je v tem da samo na to mislim, zakaj sem tak,koliko časa bom še tak in še druga bedasta vprašanja.Velikokrat mislim na čase ko me ni nič matralo,vendar potem spet pomislim na zdajšnje sanje.Prvič sem se te nervoze znebil v trenutku ko mi je doktor povedal da nimam več probleme s srcem.Zdaj pa ne vem kaj naj se prepričam.Kdaj pa kdaj vzamem ka persen samo nič ne pomaga.K zdravniku ne grem ker mi bo sigurno predpisal kakšne tablete,vendar mislim da sem še premlad zato.Na vaših straneh so nekateri pisali o relaksacijskih vajah, ki jih uporabljajo.Jst pa ne poznam teh vaj. Kakšne vaje priporočate in kaj naj storim če mi to ne bo pomagalo.Hvala za odgovor.
Odgovor
Če se težave vztrajno ponavljajo mislim, da bi bilo vseeno dobro oglasiti se pri zdravniku in potem iti morda tudi naprej do psihiatra ali do psihoterapevta. Glede uporabe zdravil je tako, da nekatera lahko veliko pripomorejo k izboljšanju stanja in ne puščajo škodljivih posledic. Glede na vaš opis, gre predvsem za anksiozno motnjo, kjer se prepleta tesnoba pogosto tudi s paničnim strahom in potrtostjo. Pri tem pa so pogosto koristna zdravila iz skupine antidepresivov, ki vplivajo na povišanje vrednosti serotonina, ne puščajo pa nobenih škodljivih posledic, če jih jemljemo po navodilih. Pomirjevala pa so druga zdravila, ki so lahko dejansko tudi škodljiva in se jih lahko navadimo. Psihiater bo gotovo izbral zdravilo, ki bo primerno za motnjo in za starost, lahko pa se bosta tudi skupaj pomenila o tem, ali bi zdravila jemali ali ne in ni treba, da bi bil strah pred zdravili razlog za to, da ga ne obiščete. Tudi psihoterapevtski pristop lahko veliko pomaga pri opisanih težavah. Glede relaksacijskih vaj pa je tako, da so uspešne, če se jih naučimo, če jih ponavljamo in jih je težko uspešno izvajati samo po napisanih navodilih. Obstaja tudi več vrst relaksacijskih tehnik, ki se nekoliko razlikujejo med seboj. Najbolje se je pridružiti kakšni skupini, kjer poteka trenig npr. avtogenega treninga ali progresivne mišične relaksacije. Enostavna vaja, ki nam pomaga sprostiti se, pa je enakomerno mirno dihanje s trebuhom. Kadar ste zelo napeti in vas je strah poskušajte sesti, dati roko na trebuh in mirno dihati s trebuhom, tako da boste z roko čutili enakomerno, mirno in nesunkovito dviganje trebuha. Upam, da sem vsaj delno odgovorila na vaše vprašanje. Lep pozdrav.
Vesna Markič, dr. med.
Preberi še
Vesna Markič, dr. med.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662