ANKSIOZNO DEPRESIVNA MOTNJA

Asist. Jasna Kordić Lašič dr. med.

Lep pozdrav Stara sem 28 let, imam občutek kot da se mi moti oziroma kot da imam zdrogirano glavo. Enake simptome sem imela že pred dvema letoma vendar so takrat vsi simptomi kazali na depresijo (...

Vprašanje
Lep pozdrav Stara sem 28 let, imam občutek kot da se mi moti oziroma kot da imam zdrogirano glavo. Enake simptome sem imela že pred dvema letoma vendar so takrat vsi simptomi kazali na depresijo (jok,utrujenost,nevolja)Predpisali so mi cipralex in le tega sem jemala nekje do avgusta 2008, ker sem imela občutek da terapije več ne potrebujem.Omotičnost se mi je pojavila ponovno pred mesecem dni, vendar sedaj ne jokam nisem nejevolna je pa res da je bilo v tem času v službi dokaj stresno. Ponovno sem začela jemati cipralex 10mg polovico tablete dnevno , kljub temu še vedno čutim omotičnost vendar se jo da prenašati. Popolnoma se je znebim ko sem v naravi. Kaj mi svetujete. Nasplošno me vsaka stvar prizadene.. Hvala za odgovor.
Odgovor
Spoštovana gospa/gospodična! Pišete, da ste zaradi depresivne simptomatike dve leti jemali antidepresiv, dosegli izboljšanje, na terapiji vztrajali dve leti nato zdravila opustili. Čez pol leta so se simptomi vrnili, so pa tokrat omejeni na telesno sfero. Pogosto se lahko anksiozno-depresivni simptomi kažejo v obliki telesnih senzacij, predvsem kadar človek ni vešč v prepoznavanju lastnih občutij in notranjih doživljanj,saj v takih okoliščinah pogosteje zanemari osnovne potrebe, kot so potrebe po počitku, sprostitvi, razbremenitvi, zabavi, na račun prekomernih delovnih obremenitev.Ljudje v svojem življenju za normalno funkcioniranje, zadovoljstvo in psihično ravnovesje potrebujemo ravnotežje med obremenitvami in aktivnostmi, ki nam izgubljene energetske zaloge vračajo.Že sami ugotavljate, da omotice v naravi ne čutite. Svetujem vam ,da več svoje pozornosti posvetite načinu organizacije in strukturalizacije dneva, ter si na urnik vpišete tudi ure, ki jih boste namenili sama sebi.J.K.L.
Asist. Jasna Kordić Lašič, dr. med.
Preberi še
Asist. Jasna Kordić Lašič, dr. med.