Vprašanje
Pozdravljeni! Imam nekaj vprašanj in Vas lepo prosim za odgovor. Mojemu možu (star je 30 let) se tri mesece dogajajo nenavadne stvari v povezavi z močnejšim bitjem srca, tesnobo, vrtoglavico, napadi panike, raznorazne bolečine v sklepih, želodcu ... Po vseh opravljenih pregledih (gastroskopija, rtg hrbtenice, magnetna resonanca, eeg, ekg, ravnotežnostni center, obremenilni testi in ultrazvok srca, pregled žil ...), kjer z njegovim fizičnim zdavjem ni nič narobe, je bil zdaj po ponovnem napadu panike urgentno sprejet k psihiatru, diagnoza anksiozno depresivna motnja in mu predpisal eno tableto Citalon 20mg zjutraj in eno tableto Loram 2.5mg zvečer. Vse skupaj naj bi trajalo šest mesecev in potem je to to. Nima več nobenega pregleda pri njem, mora pa se zglasiti pri osebni zdravnici, da mu da recepte za nove tablete, saj je zdaj dobil vsakih po eno škatlico seveda. Mene pa zanima, če je to normalno, da ne potrebuje več nobenega pregleda oz posveta pri psihiatru in da bo čez pol leta res vse kar dobro oz. on pozdravljen.
Brala sem veliko o tabletah(ki mu sicer pomagajo, saj je splošno počutje bojše) in nekako mi je jasno, da mora Citalon jemati pol leta, o Loramu pa piše, da pol leta ni ravno priporočljivo in ne vem zakaj jih mora tako dolgo jesti. Naj se za začetek skupaj z njim oglasim pri osebni zdravnici. Prosim za Vašo pomoč in kakšnim odgovorom v povezavi z vsem skupaj, ker se prvič spopadam s tem stanjem in nekako ne vem kaj narediti. O bolezni in poteku, seveda oba veva absolutno premalo. Kako je tudi z nadaljnimi pregledi pri psihiatru, ga mora še obiskati? Lahko pri vsem skupaj sodelujem tudi jaz?
Hvala za odgovor in lep pozdrav.
Najlepša hvala za Vašo pomoč.
Odgovor
Spoštovani,
Najprej: s tem stanjem se spopada vaš mož, čeprav lahko razumem, da ste tudi vi v stiski zaradi njegove bolezni. Vi mu ob tem lahko samo stojite ob strani in ga vzpodbujate k samosotojnemu soočanju s težavami. Zdravljenje je namreč proces, ki ga bo moral prehoditi sam in prav samostojno delo na sebi je ključen del zdravljenja. Prepričana sem, da se lahko vaš mož tudi sam oglasi pri svoji zdravnici in jo povpraša o vsem, kar ga zanima in teži (tudi o predpisanih zdravilih), kar je lahko že njegov prvi korak k aktivnemu iskanju pomoči.
Informacije o anksiozni motnji, njenem poteku in zdravljenju si lahko preberete na povezavi anksiozne motnje . O depresivni motnji pa lahko izveste več na povezavi depresija .
Zdravila lahko predpisuje tudi osebni zdravnik, razen takrat, ko je potrebno zamenjati vrsto zdravil ali spremeniti doziranje, ko je priporočljiv ponoven posvet s psihiatrom. Vedeti pa morate, da zdravila samo omilijo simptome, vzrokov bolezni pa ne odpravljajo, zato te vrste motenj zdravimo predvsem psihoterapevtsko. Zdravila so le začasna pomoč, brez psihoterapije obstaja precejšnja verjetnost, da se bodo težave ponavljale.
V individualni psihoterapiji ponavadi partner ne sodeluje (ali pa le občasno). Če pa so vzroki za slabo počutje tudi v medosebnem odnosu partnerjev (npr. preveč nadzorujoč partner), ponavadi obema skupaj predlagamo ob individualni tudi partnersko terapijo. Več informacij o psihoterapiji, kako poteka in kakšni pristopi so na izbiro, pa si preberite na povezavi psihoterapija . Pazite nase,
Preberi še
Dr.sci. Andreja Pšeničny, univ.dipl.psih.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV