Vprašanje
Prijateljica še ni doživela orgazma, čeprav ima 38 let. Je to anorgazmija? Kako se zdravi? Kaj je treba storiti? Kaj lahko stori sama ali njen partner?
Odgovor
Spoštovana prijateljica prijateljice!
Po nekaterih objavljenih epidemioloških izsledkih naj bi le tretjina žensk doživljala orgazem pri vseh- ali skoraj vseh- spolnih odnosih.
Številka je najbrž vseeno podcenjena,čeprav pa je glede na še druge obstoječe tovrstne študije gotovo, da ima veliko žensk težave v smislu motenj za doživljanje orgazma.
Podatki se razlikujejo( od 25-45%) naj bi manifestiralo takšne težave.
V to kategorijo lahko uvrščamo različne tipe motnje:
- motnja, kjer ženska doživlja orgazem pri samozadovoljevanju nikoli pa v spolnem odnosu z moškim
-motnja, kjer ženska doživlja orgazem pri samozadovoljevanju ali pettingu, kadar ji moški z usti ali roko draži klitoris nikoli pa pri samem spolnem odnosu z moškim
- motnja ,kjer ženska sicer pri spolnem stiku z moškim doživi spolno zadovoljitev, a to zelo redko ali v posebnih pogojih( dodatna stimulacija ščegetavčka, podaljšano trajanje spolnega akta)
-zadnja skupina so ženske, ki pri spolnih stikih z nekaterimi moškimi doživijo orgazem z drugimi pa spet ne.
Obstaja cel spekter možnih duševnih vzrokov, ki botrujejo tem težavam, čeprav bi bilo narobe ,da bi popolnoma prezrli možna fiziološka dogajanja- k orgazmu največ prispeva spolno vzburjenje ščegetavčka , stimulacije nožnice malo prispeva k vzburjenju.
Od duševnih vzrokov za bariero v doživljanju orgazma so takšni, ki jih človek pri sebi lahko prepozna:
strah pred nosečnostjo, strah pred tem, da bi moški po dejanju žensko odslovil,neustrezni pogoji spolnih odnosov v okoliščinah, kjer ni poskrbljeno, da spolni akt ne bo moten....
Globji intrapsihični vzroki s psihodinamsko podlago, ki so zavestnemu delu doživljanja lahko tudi skriti so lahko:
-izkrivljenost v doživljanju spolnosti kot nekaj umazanega, prepovedanega, kot nasilje nad telesom, kot dejanje ponižanja.
Možen vzrok je tudi spolna zavrtost, ki prizadetemu ne dovoljuje spontanega izražanja in zadovoljevanja osnovnih seksualnih teženj, ki se izražajo v potrebi po spolni zadovoljitvi.
Mogoč je tudi podzavesten strah pred izgubo kontrole v okoliščinah sprostitve ob orgazmu.
Vzroke bi lahko še naštevala vendar menim, da je najbolje, da se prijateljica o tem odkrito pogovori s partnerjem in konec koncev tudi sama s seboj, ter poskuša prepoznati pravo etiologijo težav. Lep pozdrav, J.K.L.
Preberi še
Asist. Jasna Kordić Lašič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV