Vprašanje
Pozdravljeni! Stara sem 16 let. kakšne pol leta imam napade tesnobe oz. panike. V paniki nevem kaj bi sama s seboj. Napad dobim vedno ko slišim kaj o drogi, vedno ko je zunaj nevihta, ko se bojim da bo z mano kaj narobe (da sm bolna ali zmešana in si mislim da imam prisluhe) ali ko vidim ljudi, ki so s posebnimi potrebami, pijane ljudi na zabavah.
Hodim k psihiatrinji. Nimam nobenih tablet. Včasih pomislim da bi ob tem naredila samomor.
Napadi so kratki in močni. Res bi hotela da se to zaključili.
So mogoče napadi zaradi preteklosti (mama in oče so ločeni, sedaj živim z mamo pri očimu, ki se nikakor ne razumemo, sestra me je doma velikokrat udarila zaradi nepomembnosti ko sem bila še majhna ...)
Odgovor
Spoštovani!
Vsekakor imajo lahko vaše sedanje težave korenine v neugodnih razmerah odraščanja.
Kadar je človek v svojem najobčutljivejšem obdobju izpostavljen nevzpodbudni domači klimi lahko posledice deficitov v razvoju kažejo svoje "zobe" s težavami v vsakodnevnem funkcioniranju in nesposobnosti soočenja z običajnimi življenjskimi preiskušnjami, ker prilagoditveni mehanizmi niso razviti.
Kot nebogljen otrok takrat niste bili zadostno opremljeni za ukrepanje sebi v prid in v smeri doseganja občutka notranje varnosti, zdaj ko odraščate in niste več toliko od drugih odvisni za zadovoljevanje svojih potreb pa lahko marsikaj spremenite.
Prvo,kar je potrebno je, da spremenite način doživljanja vaših občutkov in ,da jih sprejmete ,ter poskušate dognati česa vas je tako strah.Prepričati se je potrebno,kar so vam doslej izkušnje že pokazale,da so napadi sicer zelo neprijetni a vas življenjsko ali psihično ne ogrožajo.Ko boste premagali strah pred njimi, bo izzvenela tudi huda tesnoba,ki jo povzroča trepetanje pred ponovitvijo.
Razmišljajte o sebi, svojih ciljih in pričakovanjih in poskušajte, kar najbolje zadovoljiti poleg svojih fizioloških, še ostale, tudi za -psihofizično ravnovesje in zadovoljstvo zelo pomembne potrebe: po druženju,uveljavitvi,varnosti,zabavi,delovnem potrjevanju,ljubezni....
Napadi bodo vedno redkejši, če si ponovitev ne boste gnali k srcu temveč jih sprejeli in jemali kot nekaj kar je v trenutnem obdobju del vas in tudi vstopnica k boljšemu razumevanju lastnega življenja in funkcioniranja in notranjih stisk,ter strahov, želim vam vso srečo,J.K.L.
Preberi še
Asist. Jasna Kordić Lašič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV