Vizita.si
Vizita zdravniki

POPovi zdravniki

ANTIDEPRESIVI

Asist. Jasna Kordić Lašič dr. med.
07. 12. 2010 19.56
0

Pozdravljeni! Star sem 24 let in že od leta 2004 trpim zaradi generalizirane anksiozne motnje. Zaradi določene stvari se stalno „sekiram” in o njej razmišljam skoraj 50% svojega časa, kar mi seveda p...

Vprašanje
Pozdravljeni! Star sem 24 let in že od leta 2004 trpim zaradi generalizirane anksiozne motnje. Zaradi določene stvari se stalno „sekiram” in o njej razmišljam skoraj 50% svojega časa, kar mi seveda povzroča močan kroničen stres. Stalno imam občutek tesnobe v prsnem košu, napetost v mišicah, nezmožnost sprostitve ter nekakšno odsotnost misli. Pridruženi so še drugi različni psihosomatski simptomi, ki se pojavljajo izrazito periodično (v nekaj dni trajajočih eksacerbacijah in remisijah) kot so motnje koncentracije, zaspanost, palpitacije, ekstrasistole, vznemirjenost, celo strah pred smrtjo.... Leta 2007 sem obiskal psihiatra in poskusil z enoletno terapijo 10mg escitalopram-a, ki je v nekaj mesecih praktično popolnoma odpravila večino telesnih simptomov, a le malo izboljšala občutek tesnobe v prsnem košu in napetost mišic. Problem je nastal približno sedem mesecev po prenehanju s terapijo (junij 2009), ko se mi je ob tritednskem akutnem stresu (učenje za izpit) pojavila huda depresivna epizoda (izguba apetita in 9 kg v enem tednu, izguba motivacije in vseh interesov, nezmožnost učenja, motnje spanja, glavobol...). Te epizode se mi v blažji, pa tudi hujši obliki (značilno ob vsakem večtedenskem učenju za izpit) pojavljajo še danes in trajajo nekaj dni ali celo več. Po prvi depresivni epizodi sem ponovno obiskal psihiatra (julij 2009) in prejel isto terapijo kot prejšnjič (10mg escitalopram), ki pa ni odpravila občasnih depresivnih epizod, je pa ponovno izboljšala nekatere „stare simptome v sklopu anksioznosti”. Psihiater mi je po petih mesecih (november 2009) ukinil terapijo (ni točno obrazložil zakaj) in naročil na kontrolo po potrebi. Kljub nadaljevanju simptomatike se nisem odločil za ponovni pregled, saj hodim samoplačniško, zadnja terapija pa ni bila uspešna. Zanima pa me Vaše mnenje, kakšna terapija bi še lahko bila učinkovita v mojem primeru? Je vredno po dveh terapijah z escitalopram-om poskusiti s SSRI-jem še tretjič in ga morda zamenjati (npr. s sertralinom)? Ali bi bilo smiselno celo poizkusiti z atipičnim antidepresivom (npr. nefazodon)? Kar se tiče osnovnega vzroka, ki povzroča moje težave - ga ni mogoče odstraniti, a se sčasoma izboljšuje in bo v roku dveh let upam da izginil, a vseeno mislim, da bo brez medikamentne terapije težko premagati nastalo simptomatiko. Najlepša hvala za Vaš čas!
Odgovor
Spoštovani! Po dveh terapijah z antidepresivi iz SSRI skupine bi lahko poskusili tudi s kakšnimi iz druge skupine, ki poleg serotoninergičnh posedujejo še noradrenergične in dopaminergične učinke. Svetujem vam,da se z lečečim psihiatrom o tej možnosti, srečno, J.K.L.
Asist. Jasna Kordić Lašič, dr. med.
Preberi še
Asist. Jasna Kordić Lašič, dr. med.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662