Vprašanje
Moja žena je decembra dobila GVT, kar je privedlo do pljučne embolije (PE). No sedaj je na antikoagulativnem zdravljenju in ima mejno objočje INR med 2 in 3.
Prvih 14 dni je imela INR >3,0 (za silvestrovo je imela INR 3,2) zato so ji dali kontrolo čez 14 dni in predpisali terapijo. Ko pa je prišla na kontrolo, je imal INR=1,3. Kako je to mogoče? Tablete je jemala po shemi in se nama zdi neverjetno, da se je to zgodilo. Ali je mogoče krivo to, da je šla v službo in je začela bolj gibati in močnejšo hrano?
Zanima naju katere hrane ne sme uživati med to terapijo? Slišala sva, da ne sme zelja, solat.... Kaj pa vloženo rdečo peso?
hvala za odgovore!
Boštjan
Odgovor
Spoštovani
Malce sem se zamislil nad vašim vprašanjem, ker ste problem opisali zelo nazorno. Čeprav so sheme antikoagulacijske terapije izdelane zelo nazorno in vzorno, jih žal ne spremlja ustrezno prehransko svetovanje. Bolniki velikokrat dobijo poenostavljen napotek „ne jejte zelja, solat ipd“, kakor, da bi to bilo vprašljivo, pa ni! Ja res je – zelenjava je glaven vir vitamina K, ki interferira z zdravilom in moti njegovo delovanje. Ob tem pa pozabljamo, da vitamin K namreč stalno nastaja v naših prebavilih, zato je ta zelenjava sicer pomemben, vendar ne edini vir. In tudi tega ne povemo, da že kozarček vina tudi lahko zmoti učinek zdravila. Bo v tej luči sprememba za Silvestrovo razumljiva? In seveda – sleherna sprememba v prehrani se pozna tudi v INR-ju.
Pa se vrniva nazaj k zelenjavi, ki jo na splošno prepovedujejo. Zelenjava je, poleg tega, da je pomemben vir vitamina K tudi pomemben vir ostalih vitaminov, rudnin, vlaknin in številnih rastlinskih učinkovin, ki jih neprestano potrebujemo za ohranjanje zdravja, tudi za krepitev srčno-žilnega zdravja. In je že zato VELIKA napaka prepovedati uživanje zelenjave.
Kaj sedaj? Še posebej, če vemo, da v Sloveniji ni antikoagulantne ambulante, ki bi sodelovala s kakšnim kliničnim dietetikom, tudi, če so le-ti v ustanovi zaposleni? Kaj sedaj, če dejansko vemo, da v svetovanju prehrane pri antikoagulantni terapiji vlada zmeda? Razumete mojo dilemo? kako vam napisati dovolj preprosta dejstva in se ne boriti z mlini na veter?
Je, kar je!V tujini v podobnih situacijah napotijo pacienta h kliničnemu dietetiku, kjer pacient dobi napotke prilagojene njegovim prehranskim navadam ter zmožnostim. V glavnem dajva takole: zelenjava ni prepovedana! celo zaželeno je uživanje zelenjave, zato, da se z njo zaužije celotno paleto zaščitnih snovi, ki jih vsak človek, potrebuje. Seveda pa bo potrebno upoštevati nekaj omejitev in nekaj pogojev. Za lažje uravnavanje razdelimo zelenjavo (in deloma tudi sadje) v 3 skupine. V prvi, ki vsebuje največ vitamina K se nahajajo: ohrovt, brstični ohrovt, kolerabica, špinača, blitva, rukola, brokoli, mlada čebulica, regrat, šparglji, radič, ledenka, endivija; V drugo skupino z veliko vitamina K spadajo: zelje, suhe slive, rabarbara, čičerka. V tretji skupini je zelenjava/sadje z zmerno količino vitamina K: rdeče zelje, artičoke, grozdje, cvetača (cvet), korenje, kumarice (olupljene!), stročji fižol, paradižnik, paprika, rdeča pesa. Sedaj pa glavni pogoj: Iz vsake skupine moramo prav vsak dan zaužiti približno enako količino zelenjave ali sadja iz vsake skupine. Torej, ni se potrebno odpovedati priljubljeni zelenjavi. Velo več naj bo na jedilniku, redno, le na jedilniku mora biti prav vsak dan - nikakor si ne morete privoščiti danes nič solate ( radiča, zelja...) jutri pa ogromno skledo... Saj ne bo težko, kajne? In seveda vedeti morate, če je sedaj, ko ste čakali na moj odgovor, soproga že prenehala uživati zelenjavo, potem se bodo koagulacijski času seveda ob vnovičnem pričetku uživanja spremenili - o tem povejte zdravniku, on je dolžan, dozo zdravil prilagoditi vašim stalnim prehranskim navadam.
Srečno
Preberi še
Jože Lavrinec
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV