Vizita.si
Vizita zdravniki

POPovi zdravniki

Aspirin

Nataša Požar dr. med.
01. 12. 2009 22.35
0

Spoštovana! jaz pa imam malo daljše vprašanje, ampak vseeno upam, da mi boste odgovorili. Star sem 24 let in v prostem času dostikrat prebiram medicinsko literaturo. Vprašanja imam v povezavi z asp...

Vprašanje
Spoštovana! jaz pa imam malo daljše vprašanje, ampak vseeno upam, da mi boste odgovorili. Star sem 24 let in v prostem času dostikrat prebiram medicinsko literaturo. Vprašanja imam v povezavi z aspirinom. Je že tako, da ga ne smeš zaužit vsaj teden dni pred načrtovanim operativnim posegom. Kaj pa se zgodi, če gre za nenačrtovan poseg in je pacient prejšnji dan al pa celo isti dan zaužil aspirin? Naslednja zadeva pa je, da sem se malo poglobil v prvo pomoč in tm piše, da če pri nekomu opazimo znake infartka al pa kapi, da potem mu naj damo takoj pod jezik aspirin 500 mg, če je seveda še pri zavesti. Sam kaj pa če ne gre za kap, pač pa recimo krvavitev v možganih, potem bi ta aspirin verjetno samo škodo povzročil ali? In kako naj ločim za kaj gre, a naj pogledam njegove zenice, ki bi ob krvavitvi morale biti različno razširjene? Seveda vem, da je prvi korak poklicati strokovno pomoč, pa vendarle bi Vas prosil za odgovor. Lep pozdrav!
Odgovor
Aspirin se uporablja tako kot analgetik, antipiretik , kot tudi kot antiagregacijsko srdestvo, ki zmanjša sposobnost agregacije trombotitov, to pomeni, da se trombociti slabše zlepljajo. To lastnost Aspirina s pridom uporabljamo pri bolnikih, ki imajo vstavljene stande v žilah tako arterijah, ki dovajajo kri v srčno mišico- koronarne arterije, kot v arterijah, ki dovajajo kri v možgane. Nekateri bolniki redno jemljejo Aspirin ob kronični motnji srčnega ritma, ko se imenuje atrijska fibrilacija, nekaterim, pa ga zdravnik predpiše kot preventivo. Aspirina pri bolnikih z žilnimi standi pred operativnimi posegi ne ukinjamo, ker je riziko zamašitve zožene arterije na mestu standa večji od rizika krvavitve med op. Ukinemo ga le pri bolnikih, ki imajo Aspirin predpisan kot preventivo in to 7 dni pred op posegom. Pri nujnih operacijah se zavedamo rizika povečane krvavitve zaradi jemanja Aspirina in poseg opravimo prav tako varno, kot pri bolnikih, ki jim Aspirina ne ukinjamo. Pri akutnem miokardnem infarktu vsekakor poličete strokovno pomoč in ne dajete sami zdravil, razen če spadate med medicinsko izobraženo osebje in znate prepoznati simptome in znake diferencialni diagostičnih bolezni in stanj, ki pridejo v poštev in znate v tem primeru ukrepati. Lepo vas pozdravljam!
Nataša Požar, dr. med.
Preberi še
Nataša Požar, dr. med.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 662