Astma

Doc. dr. Marjeta Terčelj dr. med.

Pozdravljena, prosila bi vas za vaše mnenje. Sinu so pri 10 letih ugotovili, da ima astmo. Sedaj ima 14 let. Do sedaj je prejemal zdravilo Tafen le občasno, Ventolina pa sploh ni uporabljal. Sedaj pa ...

Vprašanje
Pozdravljena, prosila bi vas za vaše mnenje. Sinu so pri 10 letih ugotovili, da ima astmo. Sedaj ima 14 let. Do sedaj je prejemal zdravilo Tafen le občasno, Ventolina pa sploh ni uporabljal. Sedaj pa mu je zdravnik, zaradi težav, predpisal jemanje Tafena 1x200 6 mesecev, nato še 1 leto počasi zmanjševati dozo. Zanima pa me naslednje: ali ima jemanje Tafena kakšne stranske učinke na telo mladostnika, ki je v fazi pubertete (v medicinskih knjigah sem brala o stranskih učinkih in moram priznati, da mi gredo prav mravljinci po telesu, če je vse to res). Za odgovor Vam bom res zelo hvaležna. Lep pozdrav.
Odgovor
Spoštovana g., inhalacijski gllukokortikoidi so izjemno uspešna preventivna zdravila, z njihovo uvedbo se je zdravljenje astme spremenilo. Za njih je značilno, da pomembno zmanjšujejo vnetje bronhijev in s tem vplivamo na blažjo klinično sliko astme, zmanjšamo pogostnost napadov obstrukcije in povečamo občutljivost za bronhodilatatorje kot so Ventolin in podobna zdravila. Klinično pomembno spoznanje je, da je treba začeti zdravljenje z inhalacijskimi glukokortikoidi čimpreje po postavitvi diagnoze astme. Njihov kratkoročni učinek je, da pomiri simptome, zmanjša variabilnost obstrukcije oziroma zmanjša število poslabšanj astme in dolgoročno zmanjša bronhomotorno preodzivnost in preprečuje vnetni preustroj bronhijev. Inhalacijski glukokortikoidi pride le deloma v pljuča (do 20%), kmalu preide v kri. Brez uporabe nastavka ostali odmerek (80%) zastane v žrelu in na jeziku ter ga bolnik pogoltne. Na ta način postanejo inhalacijski glukokortikoidi sistemsko aktivni in posebno za otroka tudi škodljivi. Zato je zelo pomembno, da otrok inhalira ta zdravila s podaljškom in si takoj po inhalaciji dobro izpere usta. V dozi Tafen 200mikrog na dan praktično nima sistemskega vpliva, če upoštevate navodila za pravilno inhalacijo in izpiranje ust. Pri večjih dozah, kot je 1000 mikrog pa ima že zelo velik vpliv na notranje organe kot so predvsem na kosti in na nadledvično žlezo. Pri otrocih vpliva na rast vendar samo z zelo visokimi inhalacijskimi dozami, ki pa jih vaš otrok še nima. Morda bi poskusili še z antivnetnimi zdravili, zato stopite do zdravika in se še o tem pogovorite z njim. S spoštovanjem, Lep pozdrav, Marjeta Terčelj.
Doc. dr. Marjeta Terčelj, dr. med.
Preberi še
Doc. dr. Marjeta Terčelj, dr. med.