Atopijski dermatitis

Jadranka Korsika Mrak dr. med.

Spoštovani! Naj se vam najprej na kratko predstavim, stara sem 33 let in mati dveh otrok. Nikoli nisem imela nobenih dermatoloških težav, lani spomladi pa so se mi na levi nogi pojavili zelo srbeči i...

Vprašanje
Spoštovani! Naj se vam najprej na kratko predstavim, stara sem 33 let in mati dveh otrok. Nikoli nisem imela nobenih dermatoloških težav, lani spomladi pa so se mi na levi nogi pojavili zelo srbeči izpuščaji, ki pa so se kmalu začeli pojavljati tudi po drugih delih telesa. Pri obisku pri dermatologu so mi vzeli vzorec za gljivice, vendar je bil neg, potem kri zaradi možnih povišanih alergenskih vrednosti je bil tudi v mejah normale, njena diagnoza je dermatitis atopica, zdravila mazilo Diflosan in Letizen proti srbenju. Stanje se mi je po morju nekoliko umirilo, vendar se mi je sedaj ponovilo, naročena sem zopet 21.01.2003, stanje je zelo neprijetno, moteče najbolj pa srbeče, zato se obračam še na vas in bi se v kolikor je to mogoče ob ponovnem neuspehu pri mojem dermatologu rada naročila pri vas. Omenim pa naj še to, da imam diabetes tipa 2, vendar moja diabetologinja zaradi prenizkega sladkorja izključuje povezavo oziroma, da bi bil diabetes možen vzrok tega. Zahvaljujem se vam za odgovor Vam obenem želim Srečno in uspešno 2003 Vaša bralka popovi zdravniki Nataša Rajakovič.
Odgovor
Spoštovana gospa Rajakovič! Atopijski dermatitis je kronično ponavljajoče se vnetje kože, ki ga pri nekaterih lahko povežemo s preobčutljivostjo na določene alergene v hrani ali okolju pri drugih pa ne. Poleg dedne nagnjenosti k tej bolezni, je zelo pomemben tudi stres, ki lahko poslabša stanje na koži. Tako kot pri vseh kožnih boleznih, je tudi tu zelo pomembna pravilna nega kože. Ob kontroli pri vašem dermatologu se poskušajte pomeniti o vaših težavah. Sama imam kontrolne preglede za svoje bolnike že presežene in tudi sicer naroča vsak dermatolog kontrole k sebi. Lep pozdrav
Jadranka Korsika Mrak, dr. med.
Preberi še
Jadranka Korsika Mrak, dr. med.