Atopijski dermatitis

Mag. Metka Adamič dr. med.

Pozdravljeni! Imam alergijo na hišni prah in ob eventuelnem napadu me po koži srbi in pika. Pred kakšnima dvema letoma pa so se mi po nogah začele pojavljati rdeče bunkice na las podobne komarjevim pi...

Vprašanje
Pozdravljeni! Imam alergijo na hišni prah in ob eventuelnem napadu me po koži srbi in pika. Pred kakšnima dvema letoma pa so se mi po nogah začele pojavljati rdeče bunkice na las podobne komarjevim pikom. Zelo srbijo, če pa jih razpraskam se rdečica začne širiti in ostane tudi po več mesecev. Sama bunkica pa v nekaj sekundah po praskanju še dodatno izrazito otrdi. Podnevi rdečice sploh ne čutim, ponoči pa začne zelo srbeti. Gre za alregijsko reakcijo ali klasično vnetje? Ali priporočate kakšno zdravilo? Lep pozdrav in hvala.
Odgovor
Spoštovani, Verjetno gre pri vas za atopijski dermatitis, obenem pa bi lahko bili znaki, ki jih opisujete, urtike. Atopijski dermatitis je kompleksno obolenje. V osnovi gre pri tej koži bolezni za alergisjka dogajanja v koži, vendar lahko na potek vplivajo številni notranji in zunanji dejavniki. Prav gotovo sodi takšno obolenje v obravnavo specialista dermatologa. Vsekakor svetujem, da se naročite za pregled, gotovo boste opravili še kekšno dodatno testiranje, prejeli navodila ter primerna zdravila. Žal se obolenja ne da popolnoma pozdraviti, z zdravili lahko le omilimo znake – srbenje in izpuščaje. Vkolikor je znano, na kaj je oboleli alergičen, svetujemo, da se izogiba alergenom kolikor je to mogoče. V vašem primeru je to hišni prah oziroma hišna pršica. Do neke mere se s primernimi ukrepi daizogniti tem alregenom. Vendar vpliva, kot sem že omenila, na potek bolezni veliko dodatnih dejavnikov, ki se jim ni možno popolnoma izogniti. Veliko pa pomaga redno zdravljenje in upoštevanje navodil specialista, ki bolnika pozna. Lep pozdrav
Mag. Metka Adamič, dr. med.
Preberi še
Mag. Metka Adamič, dr. med.