Atopijski dermatitis

Mag. Metka Adamič dr. med.

Spoštovani, po nekajmesečnem prosjačenju za ukrepanje je naša pediatrinja ugotovila, da ima zdaj 8 - mesečni sin razširjen ekcem. Ta je stalno prisoten na vratu, včasih pa se razširi nekako do polo...

Vprašanje
Spoštovani, po nekajmesečnem prosjačenju za ukrepanje je naša pediatrinja ugotovila, da ima zdaj 8 - mesečni sin razširjen ekcem. Ta je stalno prisoten na vratu, včasih pa se razširi nekako do polovice glavice. Predpisala je mazilo Elocom, ki smo ga uporabljali 5 dni. Ekcem je izginil za natanko 3 dni, sedaj pa se je ponovno pojavil v še hujši, srbeči obliki. Ali mi svetujete, da z otrokom rajši obiščem dermatologa ali je to takšna zdravstvena težavica, ki jo lahko reši pediater? Pa še to, ali je mogoče pri nas že dobiti Novartisov Elidel (ki naj bi učinkovito zdravil ekceme, ni pa hormonsko matzilo in naj ne bi tanjšalo kože). Hvala za vaš odgovor in lep pozdrav Mateja
Odgovor
Spoštovani, vsekakor vam svetujem, da z otrokom obiščete dermatologa ( ki se ukvarja z otroško dermatologijo), ki vam bo glede na prisotno klinično lsiko pri otroku svetoval glede terapije. Tudi pimecrolimus, ki ga vsebuje Elidel, lahko mažete le pod zdravnikovim nadzorom. Zaenkrat je na voljo le v nekaterih evropskih državah. Pri nas se še nekaj časa ne bo dobil. Podobno sredstvo je tacrolimus (Protopic), ki ga je že moč dobiti v naših sosednjih državah, seveda le na podlagi recepta. Lep pozdrav
Mag. Metka Adamič, dr. med.
Preberi še
Mag. Metka Adamič, dr. med.