Vprašanje
Spoštovani
Obračam se na vas s prošnjo za nasvet glede nadaljnega zdravljenja moje mame, ki je letnik 1926.
V februarju 2003 ji je bila postavljena diagnoza Novo nastala fibrilizacija atrijev, arterijska hipertenzija (že 15 let), hipertenzivna bolezen srca; EKG je pokazal fibrilazicijo atrijev z nerednim odgovorom ventriklov 91/ min in napor levega prekata. Vrednost TSH je bila normalna, zvišan je bil TG, LDL in holesterol celokupni. Zdravnik je predpisal jemanje zdravil Enap H 1 tbl, Enap 20mg 1 tbl, Marivarin po shemi in Lanitop 1 tbl do prihoda za ev. konverzijo v sinusni ritem. Vrednost INR je šele v avgustu 2003 dosegla območje med 2-3 s tem, da je trenutna tedenska doza Marivarina 16 tbl. Sedaj naj bi bilo primerno stanje za konverzijo v sinusni ritem. Mama konverzijo odklanja. Prosim vas za obrazložitev prednosti, slabosti in tveganja pri kemični antikoagulacijski terapiji kakor tudi elektro terapiji oz. za vaše mnenje glede nadaljnega maminega zdravljenja.
Odgovor
Če mama odklanja elektrokonverzijo menim, da je ni potrebno siliti v to. Res je, da je nekako bolj "normalno", če je bolnik v rednem sinusnem ritmu, res pa je tudi, da po konverziji lahko ponovno pride do prehoda v atrijsko fibrilacijo, kar pogosto vidimo predvsem pri bolnikih z dolgotrajno hipertenzijo.
Če mama nima težav ob atrijski fibrilaciji (večja zadihanost, manjša fizična zmogljivost), če je srčna frekvenca pod 100 menim, da ni nujno, da bi poskušali s konverzijo ritma, posebno še, če se mama stem ne strinja. Redno naj jemlje Marivarin (komplikacije so krvavitve, ki pa so običajno ob rednih kontrolah redke) in Lanitop.
Sicer pa sama elektrokonverzija običajno ni nevaren postopek.
Lep pozdrav
Preberi še
Vojka Gorjup, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV