Atrijska fibrilacija

Prof. dr. Marko Noč dr. med.

Pozdravljeni! Punca (stara 28 let) je imela nenormalno zviševanje pulza iz 100 na 200 in potem nenehno spreminjanje med 100 in 200 utripov na minuto. Po pregledu je bil zaključek: Arterijska fi...

Vprašanje
Pozdravljeni! Punca (stara 28 let) je imela nenormalno zviševanje pulza iz 100 na 200 in potem nenehno spreminjanje med 100 in 200 utripov na minuto. Po pregledu je bil zaključek: Arterijska fibrilacija. Sedaj jemlje tablete "Rytmonorm 150". Prosim če mi lahko poveste kaj več o arterijski fibrilaciji (kolikšen je to lahko razlog za skrb, do sedaj sva aktivno kolesarila, kjer gre kdaj utrip tudi čez maksimalen utrip, načrtujeva družino sedaj je to sploh onemogočeno zaradi jemanja omenjenih tablet kako lahko to vpliva na nosečnost v bodoče)? Hvala za odgovor!
Odgovor
Spoštovani, gre za atrijsko (in ne arterijsko) fibrilacijo. Gre za to, da srce nenadoma začne neredno in pospešeno razbijati zaradi motnje v nastajanju in prevajanju električnega impulza v preddvorih. Ta motnja lahko nastopa brez jasne bolezni srca ali kot znak neke bolezni (70% primerov). Dekle mora zato opraviti ultrazvok srca, ki bo pokazal ali ima morda kako bolezen zaklopke ali kaj podobnega. Osebno menim, da verjetno ne gre za kako resno bolezen na srcu, treba pa je to preevriti z ultrazvokom. Rytmonorm je zdravilo, ki preprečuej te napade. Nasploh pa naj se dekle izogiba sprožilcev napadov. Glede vpliva tablet na nosečnost pa bi priporočal, da dekle vpraša svojega ginekologa. Lep pozdrav, marko noč
Prof. dr. Marko Noč, dr. med.
Preberi še
Prof. dr. Marko Noč, dr. med.