Vizita.si
Vizita zdravniki

POPovi zdravniki

Avtistični bratec

Mag. Mateja Hudoklin univ. dipl. psih.
28. 10. 2010 19.12
0

Lepo pozdravljeni. Imam mlajšega bratca, ki je star 14 let in je ( tako pravijo) avtist. Ko je bil star 5 let je spregovoril prve besede. Bil je zelo hiperaktiven, večkrat se nismo upali z njim ...

Vprašanje
Lepo pozdravljeni. Imam mlajšega bratca, ki je star 14 let in je ( tako pravijo) avtist. Ko je bil star 5 let je spregovoril prve besede. Bil je zelo hiperaktiven, večkrat se nismo upali z njim v trgovino, ker je nagajal in se neprimerno vedel. Bil je tako hiperaktiven, da je dobil zdravila(vendar mu jih nikoli nismo dajali). Vedno, ko je naredil nekaj narobe se je smejal, tako da smo točno vedeli da je naredil neumnost. Očesnim in telesnim stikom se ni izogibal. Ni bil ravno dober govorec, je pa povedal kaj bi rad, kam bi šel,...vendar zelo na kratko. Malokrat je povedal dva stavka skupaj. Zdaj pa je star 14 let in se je njegovo obnašanje spremenilo za 180 stopinj. Nehal je govoriti oz odgovarja samo z ja in ne, stoji na mestu in gleda v steno, če pride kdo zraven obrne glavo v drugo smer. Ko mu kaj rečemo mu moramo povedati večkrat, da se premakne iz svojega mesta in še med potjo napr. do mize se večkrat ustavi in skloni glavo in gleda v tla. Nima nobene volje do nobenih stvari. Včasih, ga je bilo nemogoče spraviti iz računalnika ali televizije, zdaj pa računalnika niti pogleda ne, ko pa sedi pred televizijo gleda stran. Tako se zapre v svoj svet, da bi lahko cel dan stal pred steno. Včasih ga nam uspe spraviti za mizo, kjer prebere nekaj stavkov. Njegovo obnašanje se je zelo poslabšalo. Kaj lahko storimo? Naj ga stalno z nečim zamotimo s kakšno stvarjo ali naj ga pustimo da tava v svojmu svetu? Zelo bi bila vesela vašega odgovora in se vam za odgovor že v naprej zahvaljujem.
Odgovor
Pozdravljeni! Vsekakor vam svetujem, da se z bratom in starši oglasite pri ustreznih strokovnjakih, ki se z avtističnimi motnjami specializirano ukvarjajo (npr. Ambulanta za avtizem v okviru Pediatrične klinike v Ljubljani). Vsak otrok, ki kaže znake avtistične motnje, je svet zase in vsakega je treba obravnavati posebej. Zato vam težko rečem, kaj se dogaja z bratcem in zakaj je prišlo do takšnih sprememb. Vse te spremembe seveda prinašajo spremembe tudi v družino in dobra informiranost in znanje o njegovih težavah bodo pripomogli tudi k bolj kakovostnemu družinskemu življenju. Srečno!
Mag. Mateja Hudoklin, univ. dipl. psih.
Preberi še
Mag. Mateja Hudoklin, univ. dipl. psih.
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Vizita.si, Vse pravice pridržane Verzija: 650