Avtizem

Dr.sci. Andreja Pšeničny univ.dipl.psih.

Spoštovani, na Vas se obračam, ker bi rada, da mi svetujete glede mojega sina. Star je 3 leta in pol. Z možem že dlje časa opažava, da je njegova trma ekstremna. S tem se nisva pretirano obremenjevala...

Vprašanje
Spoštovani, na Vas se obračam, ker bi rada, da mi svetujete glede mojega sina. Star je 3 leta in pol. Z možem že dlje časa opažava, da je njegova trma ekstremna. S tem se nisva pretirano obremenjevala, saj naj bi to bilo nekaj povsem običajnega. Zadnje čase pa se njegova trma močno stopnjuje, da izpadov jeze ne omenjam. Če je nekaj v nasprotju z njegovimi željami in interesi, se močno razburi, prične kričati, med tem pa ponavlja en in isti stavek, npr.:" Risanke bom gledal...". Ta stavek je sposoben vpiti pol ure ali več. Pri tem se trese, te sploh ne posluša... mislim, da ob tem doživi hud čustveni pretres. Z možem več ne veva, kako ga v tistem trenutku preusmeriti, pomiriti. Nič ne pomaga, saj je takrat v povsem svojem svetu in ne sliši nikogar okrog sebe. Ko sem pred kratkim brala članek o avtizmu, pa sem se malo zamislila. Namreč, kar nekaj znakov, kateri nakazujejo na avtizem, bi lahko našla pri svojem sinčku. Hodi po prstih, velikokrat igrače postavlja v vrsto, zelo hitro in večkrat na dan ima izpade hude jeze, včasih tudi agresije. Med igro velikokrat provocira. Težko se skoncentrira za določene stvari in je hiperaktiven na kvadrat. Zvečer ga pred spanjem zelo težko umiriva in mine precej časa preden zaspi. Zelo težko mi je o sinčku pisati te stvari, ampak bi rada ugotovila, kje je vzrok za njegovo vedenje, da mu čim prej pomagava in ga skušava kar se da najbolj razumeti. Prosim Vas, če lahko odgovorite, kako vi s tovrstnimi izkušnjami, gledate na njegovo vedenje. Za odgovor se Vam že vnaprej zahvaljujem in Vas lepo pozdravljam. S spoštovanjem, I.
Odgovor
Spoštovani, Vedenje vašega sinka ima lahko različne vzroke. Če se opisano vedenje (zlasti hiperaktivnost, agresivni izbruhi, odsotnost stika…) pojavlja predvsem doma, drugje pa ni tako izrazito, potem je morda rezultat vaše notranje družinske dinamike. Če pa se pojavlja v vseh situacijah (doma, v vrtcu, pri starih starših, med vrstniki…), potem je potrebno raziskati še druge možnosti, od katerih je ena tudi avtistična motnja. V prvem primeru so v pomoč v okviru ljubečega odnosa predvsem jasne meje in zahteve, ki jih je potrebno vztrajno in odločno znova in znova postavljati in vzdrževati. Če tega ne bi mogli sami urediti, vam pri tem lahko pomaga razvojni psiholog. V drugem primeru pa je potrebno izpeljati ustrezen diagnostični postopek. Če se bodo težave stopnjevale, se obrnite na katero od ambulant ali centrov za obravnavo avtizma oziroma poskušate najti pedopsihiatra, ki bo lahko ustrezno ovrednotil vedenje vašega otroka. Sami pa med tem lahko poskušate jasno zastaviti pravila vedenja in ustvariti stabilne vzorce - rutine pri vsakdanjih opravilih. Vsakdanja rutina pomirja večino otrok in služi kot smernica, da otrok razume kdaj se kaj od njega pričakuje. Tako lahko na primer poskušate, ko se otrok še igra in je dobre volje pristopi k njemu, in mu povedati v naprej kaj vse je za postoriti do spanja (pospraviti igrače, umiti zobke, pravljica itd.). To seveda storite povsem mirno in odločno, če seveda gre. Če boste opazili, da teh stabilnih vzorcev vedenja ne morete nikakor mirno in učinkovito ustvariti, vsekakor poiščite strokovno pomoč, da boste lahko skupaj s strokovnjakom izoblikovali strategije za ustrezno vzgojo. Lep pozdrav,
Dr.sci. Andreja Pšeničny, univ.dipl.psih.
Preberi še
Dr.sci. Andreja Pšeničny, univ.dipl.psih.