Vprašanje
Spoštovani,
star sem 29 let in imam "basedovko". Bolezen so mi odkrili v septembru 2003 in od takrat sem na bolniški. Predvsem sem imel težave z očmi in razbivanjem srca ter koncentracijo; zgubil sem 13 kg v mesecu in pol. Bolezen ščitnice imamo v družini in je delno dedno kot sem razumel zdravnika.
Na bolniški sem 4 mesece in bom še dodatna 2, ker se mi hormoni še niso "umirili". Sedaj jem 3 x 1 tableto Propiltouraucila in uporabljam Lacryvisc gel za oči; prejel sem tudi udarno dozo Ultralana (septembra)in enkrat Medrola (decembra); jedel sem tudi Propranolol tablete za srce. Sprašujem vas koliko časa traja navadno da se stanje umiri oz. ali so katere naravne snovi (zelišča, morski zrak ipd.) ki bi mi pomagale odpraviti bolezen še prej. Ali je res da se moram naučiti tehnike za odpravo stresa, ker naj bi bil le-ta poglaviten razlog za morebitno ponavljanje bolezni? Ali bom imel tudi dolgoročno težave z očmi - namreč v službi delam pretežno z računalnikom. Rad bi vas tudi vprašal ali je kajenje oz. pitje alkohola v času jemanja tablet škodljivo oz. nevarno ali je nerelevantno.
V pričakovanju odgovora vas lepo pozdravljam.
miha
Odgovor
Spoštovani Miha, v povprečju se bazedovka umiri po dobrem mesecu ali dveh zdravljenja. Očitno gre pri vas torej za nekoliko težji potek s pridruženo prizadetostjo oči (endokrino oftalmopatijo). Predispozicija za bolezen je resnično dedna, sproži pa jo običajno kakršenkoli stres take ali drugačne vrste, zato se temu, da ste zboleli, verjetno ne bi mogli nikakor izogniti. Na sam tok bolezni, ki je kot veste avtoimunska, pravzaprav ne znamo vplivati, saj zdravimo le posledico, torej zvišano raven hormonov. Bolezen se večinoma umiri tudi povsem brez zdravljenja, pa nato pogosto ponovno izbruhne. Če je bazedovka kljub zdravilom, ki verjetno nekoliko pospešijo nastop remisije, po dobrem letu še vedno aktivna, so na voljo druge metode zdravljenja (radiojod, operacija). Poznavanje tehnik odpravljanja stresa je vsekakor koristno, niso pa mi znane kakršnekoli naravne metode zdravljenja. Kar se alkohola tiče, zmerno pitje ne škodi, dokazano pa je, da kajenje poslabša težave z očmi. Ker je pri mladih bolnikih in moških bolezen ščitnice in oči običajno žal nekoliko bolj trdovratna kot sicer, svetujem vsekakor, da morebitno kajenje opustite. Lep pozdrav,
Preberi še
Doc. dr. Tomaž Kocjan, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV