Bazalnocelični karcinom

Prof. dr. Miha Debevec dr. med.

Pozdravljeni ! Moj oče (star 60 let) je že več let na prsih opažal madež na koži, ki se je večkrat (površinsko)luščil. Pred tednom dni pa je po napotitvi svojega zdravnika šel na odstranitev le-tega ...

Vprašanje
Pozdravljeni ! Moj oče (star 60 let) je že več let na prsih opažal madež na koži, ki se je večkrat (površinsko)luščil. Pred tednom dni pa je po napotitvi svojega zdravnika šel na odstranitev le-tega in danes je dobil izvid odstranjenega dela. V njem piše : Dobili smo hist.izvid.Bazalno celični karcinom, solidni tip;lezija je ekscidirana v celoti. Rana je zaceljena per primam. Svetujemo samoopazovanje. Kontrola pri nas po potrebi oz.v primeru recidiva. Prosim za pojasnitev izvida, za kakšno bolezen gre, možnost zdravljenja ter nasvet, kako ravnati naprej. Ker nas je izvid pošteno prestrašil, prosim za čimprejšnji odgovor, za katerega se vam že vnaprej lepo zahvaljujem.
Odgovor
Spoštovani. Pri vašem očetu je šlo za kožnega raka, ki je bil z operacijo v celoti odstranjen. Ker gre za razmeroma nenevarno vrsto raka, je z veliko verjetnostjo oče ozdravljen. Zadostuje operirano mesto opazovati, če bi se pojavila ob brazgotini nova sprememba. Pozorni bodite tudi na bezgavke v pazduhah in nad ključnicama na vratu. Drugi ukrepi niso potrebni. Lep pozdrav prof. dr. Miha Debevec, dr. med.
Prof. dr. Miha Debevec, dr. med.
Preberi še
Prof. dr. Miha Debevec, dr. med.