Vprašanje
Pozdravljeni!
Ko sem prebirala odgovore na nekatera podobna vprašanja, žal nisem našla
vseh odgovorov na moje, zato vam pišem tudi jaz, čeprav ste na podobna
vprašanja že odgovarjali.
Stara sem 19 let in imam težave z barvo zob. Mlečni zobje so bili
skorajda snežno beli, z rastjo stalnih pa so se začele pojavljati
težave. Vsi zobje so rahlo rumenkasto/rjavkaste barve, sprednji pa imajo
poleg tega se svetlejše madeže, ki postanejo najbolj izraziti, ko sem
prehlajena, tako da imam včasih skoraj črno-bele zobe. Zobozdravnik je
dejal, da je to najbrž posledica jemanja velikih količin železa v
otroštvu. Je to res? Kakšen način beljenja bi bil najprimernejši? So
taksni postopki dragi?
Ker imam zdrave zobe me tudi zanima, če jih beljenje lahko poškoduje.
Za odgovor se vam že v naprej zahvaljujem.
Odgovor
Lepo pozdravljeni!
Zabarvanje, ki ga opisujete se imenuje notranje zabarvanje zob. Ker Vas nisem videla, Vam ne morem z gotovostjo povadati kakšen je vzrok Vašega zabarvanja.Zato Vam bom naštela nekaj najpogostejših vzrokov notranjih zabarvanj.
Vzrok za spremenjeno barvo je nepravilna zgradba ali nepravilna debelina sklenine in dentina (zobovine pod plastjo sklenine) ali kar oboje.Pogosto so zabarvane globoke plasti sklenine in dentina. Notranje zabarvanje nastane med razvojem zob, preden zob izraste v ustno votlino. Zabarvana je lahko vsa zobna krona ali le manjša področja.
Mlečno beli madeži sklenine so navadno posledica blage fluoroze, poškodbe zobnega zametka ali zgodnjega kariesa (zobne gnilobe).
Rumeni in temnorjavi madeži nastanejo zaradi hujše fluoroze. Lahko imajo bele madeže. Zajame lahko enega ali več zob.
Rdeče-roza zabarvanje zobne krone je lahko posledica notranjega ali zunanjega granuloma.Granulom stanjša dentin (zobovino pod sklenino) in včasih tudi sklenino samo.Zato pulpa (živec) proseva. Zajame posamezen zob.
Temno ali rumeno sivo zabarvanje je posledica tvorbe debele plasti nadomestne zobovine, ki nastane po udarcu na zob.
Svetlorumeno, sivorjavo ali sivomodro zabarvanje vse zobne krone več zob povzročijo tetraciklini. Velike kratkotrajne doze tetraciklinov povzročijo zabarvanost v obliki vodoravnih črt.
Temnorumeno do rjavo se zobna krona zabarva po krvavitvi in nekrozi zobne pulpe. Zajame posamezen zob.
Kadar belimo več zob hkrati, se lahko odločimo za dve metodi. Po eni metodi belimo zobe v zobozdravstveni ordinaciji in nanesemo visokokoncentrirano belilo na zobe. Pri tem potek beljenja zobozdravnik neprestano nadzira.Po drugi metodi, se izdela posebna šablona iz umetne mase, ki se adaptira na zobe.Peroksidne raztopine so v tem primeru manj koncentrirane. Pacient dobi belilo in šablono za domov. Zvečer nanese belilo v šablono in jo namesti na zobe ter jo ima v ustih čez noč toliko ur kot to sproti določi zobozdravnik. Umetni zobje načeloma niso ovira,problem lahko nastane, kadar je umeten zob narejen v tenutni barvi ostalih zob in se po končanem beljenju barvno ne bo več ujemal z ostalimi zobmi. Opozoriti Vas moram, da so beljeni zobje nekaj časa lahko precej občutljivi na kemijske in toplotne dražljaje.Učinek beljenja tudi ni trajen. Sčasoma se zobje ponovno zabarvajo, vendar praviloma ne toliko kot so bili zabarvani pred beljenjem.
Zavedati se morate, da je belilni učinek posledica poškodbe trdih zobnih tkiv. Večja je poškodba, bolj je zob bel. Pred začetkom beljenja ne moremo napovedati kako bo beljenje uspelo in koliko časa bo trajalo, preden se zabarvanje ponovno pojavi. Belilni učinek ni trajen, vendar se zobje praviloma ne zabarvajo več tako močno. Po beljenju so zobje lahko občutljivi na zunanje dražljaje nekaj tednov do nekaj mesecev. Mnenja o beljenju zob v slovenski strokovni javnosti so deljena.
Cena beljenja je odvisna od načina beljenja, od števila obiskov, ki so potrebni. Cene za beljenje se gibljejo od 50.000,00 SIT dalje.
Lep pozdrav!
Preberi še
Mirjam Kovačič, dr. dent. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV