Vprašanje
Lep pozdrav! Imam prijatelja,pred letom sva bila par in njegovo obnašanje oz. vedenje mi deluje precej nenavadno. To opažam zadnjih par let in sumim,da ima manično depresijo,kajti znake, ki jih kaže so: pretirana samozavest, čuti se zelo pomembnega, ima nenavadne ideje, je raztresen in nemiren, sanja da ima ogromno denarja
( vendar vsak mesec zapade v še večje dolgove kot jih ima), zapravlja za nepotrebne stvari (kot so še ena draga obleka,kravata in srajca,ki jih ima že na milijone,kar se tiče položnic pa se samo nabirajo), rad bi postal milijonar in izjemen talent (bere knjige o tem),nikjer ni zaposlen (dela le občasno,da mu kdo plača na roke), sumljivi posli kot so neumna poslovna vlaganja (kjer obljubljajo ogromno denarja), bahavost, hitre misli, zelo malo spanja, alkohol, čustveno zaprt, izposoja denarja, neodgovornost, igra, ima se za Casanovo. Vsi ti znaki so ga že pripeljali do posledic, kot so policija, detektivi, sodišče, rubeži, grožnje, pretepi... vendar ni nič pomagalo. On živi v svojem sanjskem življenju in se poskuša vsaki posledici neodgovorno izognit, vendar si s tem nabira še večje težave a se mi zdi, da se tega ne zaveda ali pa mu je vseeno. Drugače je zelo pameten, sposoben in šolan ampak se mi dozdeva, da tega ne izkorišča v pravi smeri. Vrjetno se je tudi zaradi tega najina veza končala in pobudo je dal sam,vendar ne iz teh razlogov. V vezi mi je poskušal še sam vcepit v glavo takšno življenje a jaz takšnega življenja ne morem živet niti on saj nisva imela primerne plače za to. Po končani vezi je samo še izkoriščal mojo ambicioznost in ko se je šlo za denar. Zanima me, če je to kakšna duševna motnja-manična depresija? Ni mi vseeno zanj, če je to motnja, bi mu rada nekako pomagala a bojim se, da bi se temu le smejal in zelo težko se je z njim pogovarjati, če se gre za njegove probleme. V naprej se Vam zahvaljujem za odgovor! Lep dan še naprej!
Odgovor
Spoštovani!
Iz vašega opisa bi se pri gospodu dalo posumiti na odklon v običajnem čustvovanju, razpoloženjski legi, načinu razmišljanja in življenjskega udejstvovanja.
Pri duševnih motnjah je zelo značilno, da se prej kot slej pri prizadetem pokažejo pomembna odstopanja od sprejemljivega načina funkcioniranja zaradi česar pacient naleti na vedno več dokazov neodobravanja s strani okolice, ki človeka skuša opozoriti na to, da nekaj z njim ni o.k.
Ponavadi se pri bipolarni razpoloženjski motnji z maničnim, privzdignjenim in megalomanskim predznakom, ko pacient ogroža s svojim vedenjem sebe in druge, v obravnavo vključijo svojci, ki so pravnoformalno tudi edini upravičeni v izpeljavo prisilne hospitalne obravnave v primeru, ko ima prizadeti popolnoma ukinjeno realitetno kontrolo in zase ni sposoben adekvatnega presojanja v prid lastnim interesom.
Svetujem vam, da se s prijateljem iskreno pogovorite o svojih razmišljanjih in v kolikor naletite na odklonilno držo, prepustite zadevo svojcem. Mogoče je tudi, da v primeru jasnih dejstev kako ogroža gospod sebe, svoje življenje in lastno eksistenco, podatke o tem posredujete lečeči zdravnici. Pri tem se pa vaše kompetence za pomoč, ki je gospodu očitno odveč, končajo, srečno, J.K.L.
Preberi še
Asist. Jasna Kordić Lašič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV