Vprašanje
Pozdravljeni, Zanima me vaše mnenje, in sicer v zvezi s cepljenjem. Danes se človek zelo težko odloči, ali da dojenčka cepit ali ne. Na eni strani slišiš, da cepljenje povzroča alergije, avtizem, da so cepljeni otroci manj odporni od necepljenih, da povzročajo raka, v glavnem da škodijo organizmu dojenčku in da če bi vedeli, kakšen strup je v cepivu starši nikoli ne bi cepili svojega otroka. Po drugi strani pa berem, da se v Evropi zopet pojavljajo ošpice in da za to lahko zboli necepljeni otrok v zelo hudi obliki in da povzroča med drugim tudi okvare na možganih. Kaj storiti v tem primeru, če ni cepljen in da zboli za kakšno bolezen. Ali obstaja kakšno homeopatsko zdravilo, v primeru da hudo zboli, npr. dobi okvare na možganih. Potem so tu nerazvite države, ki si zelo želijo cepiv, pa si jih ne morejo privoščiti. Pediatrinja mi je omenila, da je za oslovskim kašljem že umrl otrok, ki ni bil cepljen. Ne morem se odločiti, kaj naj storim. Prvi 10. let stari sin je bil cepljen po pravilih. Na srečo ni dobil nobenih stranskih učinkov, tudi moram reči, da je kar zdrav otrok. Zdaj pri drugorojenem sinčku, se pa ne morem odločiti, ali naj ga cepim ali ne. Ali lahko znova pride do epidemije, če število cepljenosti pade? Ali niso prav zaradi cepiv nekatere bolezni izkorenili? Je res to tako nevarno za dojenčka? Vem, da cepivo povzroča stranske učinke, kot so vročina, oteklina na mestu vboda, vendar ali drži tudi zgoraj našteto, da povzroča raka, avtizem itd. Hvala v naprej.
Odgovor
Spoštovani! Cepljenje je eno največjih odkritij človeštva, ki ostaja vodilno. Priča smo odmrtju črnih koz, ki je posledica cepljenja in ne drugih ukrepov. Zagovorniki necepljenja so egoisti, saj zagovarjajo svoja stališča na račun tistih, ki se cepijo. V kolikor se tudi okolica ne bi cepila, bi namreč tudi njihovi otroci kmalu postali žrtev epidemije, ki bi se hitro širila. Trenutno sem kot infektolog priča ugodnim delovanjem cepiva proti H.influenzae in izginotju tovrstnega gnojnega meningitisa, ob katerem je še pred 10 leti umrlo vsakoletno nekaj otrok. Verjemite tudi lastnim izkušnjam pri prvem otroku, da vam kasneje morda ne bo žal. Stranski učinki cepiv so praviloma znani in lahki. Dokazov o povezavi med cepljenji in kroničnimi obolenji praktično ni. Verjetnost, da vaš otrok zboli za eno od bolezni, za katero ga cepite, je nekaj desettisočkrat večja, kot da bi zbolelel za hujšim stranskim učinkom cepljenja.
Preberi še
Mag. Branko Šibanc, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV