Boleče dojke

Darija Strah dr. med.

Moja težava je v tem da že nekaj mesecev imam močne bolečine v desni dojki, in imela sem tudi enkrat iz desne dojke rjav izcedek (čisto malo), še pred tem pa sem imela bež izcedek iz obeh dojk. Pri gi...

Vprašanje
Moja težava je v tem da že nekaj mesecev imam močne bolečine v desni dojki, in imela sem tudi enkrat iz desne dojke rjav izcedek (čisto malo), še pred tem pa sem imela bež izcedek iz obeh dojk. Pri ginekologu sem bila na ultrazvoku dojk in ni opazil ničesar, torej je po njegovem vse v redu,,,,ampak vem da ni saj imam močne bolečine v desni dojki. Pravi tudi da sem tako mlada da si naj ne delam skrbi ...vendar vem da nekaj ni v redu. Iz žlez na obeh dojkah(mozoljčki) lahko iztisnem kot iz mozolja nekaj belega, kot če bi bili navadni mozoljčki, okoli desne bradavice pa imam nekakšno razjedo v obliki loka,,,vendar ginekolog pravi da to ni nič,,,saj so dojke hormonsko odvisne in se seveda spreminjajo ob ciklusu vendar pa gre ta lok okoli dojke vedno dalje(razjeda)-mozoljčki....prosim za nasvet,in najlepša hvala....vesna!!!
Odgovor
Bolečinam v dojkah pri ženskah, ki imajo menstruacijo pravimo mastopatija in če izključimo morebitna bolezenska dogajanja kot so vnetje, poškodba ali nosečnost ( v zgodnji nosečnosti postanejo dojke napete in bradavice občutljive ter boleče), tako žensko pomirimo, kajti bolečina po določenem času izgine. Bolj smo pozorni ob izcedku, ki je lahko krvavkast ali belkast. Običajo ga zaznamo pri povišanem prolaktinu v krvi, ki povzroča tudi nepravilne krvavitve in zmanjšano možnost zanostive, lahko pa je le posedica vsakomesečnih hormoskih sprememb v organizmu. Glede na opravljene preiskave mislim, da ima vaš ginekolog prav. Ne stiskajte pa kolobarja okrog same bradavice, saj vsebuje žleze lojice. Seveda se ob stisku pojavi bela snov, vendar te žleze nikakor niso kožni ogrci. Verjetno se bo koža brez stiskanja kmalu popravila in sledu o kakšni razjedi ne bo več.
Darija Strah, dr. med.
Preberi še
Darija Strah, dr. med.