Bolečine okrog popka

Marjana Grm dr. med.

Lepo pozdravljeni. Stara sem 34 let in imam že nekaj dni bolečine okrog popka (v premeru od 2 do 4 cm). Pred kratkim so mi ugotovili tudi, da imam žolčne kamne. Ali mi lahko poveste če je to v povezav...

Vprašanje
Lepo pozdravljeni. Stara sem 34 let in imam že nekaj dni bolečine okrog popka (v premeru od 2 do 4 cm). Pred kratkim so mi ugotovili tudi, da imam žolčne kamne. Ali mi lahko poveste če je to v povezavi z žolčnimi kamni in ali gre za vnetje trebušne slinavke? Za odgovor se vam že vnaprej zahvaljujem. S spoštovanjem!
Odgovor
Lepo pozdravljeni! Bolečine, ki jih povzroča vnetje trbušne slinavke, so navadno zelo hude in lahko sodijo med najhujše možne bolečine. Lokalizirane so v žlički in okolici popka ter izžarevajo v hrbet in/ali v prsni koš. Bolečina v kratkem času doseže maksimalno jakost, bolnika sili na bruhanje. Pri blažjem pankreatitisu je bolečina znosna, pri močnem vnetju, pa ne več. Kadar je bolečina povzročena z vnetjem trebušne slinavke, to lahko tudi laboratorijsko dokažemo. Drugačna je bolečine zaradi žolčnih kamnov. Kadar so prisotni žolčni kamni so bolečine lahko prisotne ali pa tudi ne. Velikokrat najdemo žolčne kamne povsem slučajno in pri bolniku niso povzročali bolečin. Navadno se bolečina pojavi po dietnem prekršku in se stopnjuje. Boli v zgornjem delu trebuha in pod desnim rebrnim lokom, izžareva pa proti desni rami ali v hrbet. Pogosto bolečino spremlja tudi slabost in bruhanje. Bolečina pri žolčnih kamnih ni tako huda, kot je lahko pri vnetju trebušne slinavke. Kadar je prisotno tudi vnetje žolčnmika, imajo bolniki tudi povišano temperaturo. Dolgoletni žolčni kamni lahko včasih povzročijo tudi vnetje trebušne slinavke. Če še ne boste vedeli, kakšne vrste so določene bolečine, vam svetujem pregled pri vašem zdravniku v fazi bolečin. Na pregled pridite po možnosti v jutranjih urah in tešči. Želim vam srečno v letu 2003! Marjana Grm
Marjana Grm, dr. med.
Preberi še
Marjana Grm, dr. med.