Bolečine v spodnjem delu trebuha

Mag. Uršula Reš Muravec dr. med.

Spoštovani! Stara sem 22 let, imam resnega partnerja in redne spolne odnose. Približno mesec dni imam neznosne bolečine v sp.delu trebuha. Zdravnica me je poslala na preiskave: izvid krvi je bil norm...

Vprašanje
Spoštovani! Stara sem 22 let, imam resnega partnerja in redne spolne odnose. Približno mesec dni imam neznosne bolečine v sp.delu trebuha. Zdravnica me je poslala na preiskave: izvid krvi je bil normalen le crp8. izvid vode je kazal na vnetje uritrakta, zato sem pričela jemati Primotren. Po terapiji se bolečine niso umirile. Bila sem na uz trebuha in rtgju, kjer je bilo vse bp. Zravnica sumi da imam ledvične kamne, a nobena diagnoza tega ne potrdi! Prejšnji teden sem se zglasila na urgenci, ker so se bolečine še stopnjevale tokrat pri ginekologu! Pregled ni pokazal nič posebnega, le bolečine v jajčnikih zaradi česar sem preventivno prejela Summamed. Imam boleče menstruacije kljub kont.tbl-Stediril m , in že nekaj časa bolečine pri spolnih odnosih, zato se jih kar malo boljim! Urin je neprijetnega vonja navkljub dovolj popiti tekočini! Tavam v temi, ker ne vem več na koga naj se obrnem! Bolečine še vedno niso popustile! Mi lahko svetujete kam naj se obrnem. Ginekološki pregled imam šele 11 decembra na kliniki! Lep pozdrav
Odgovor
Draga! Če sem vas prav razumela, gre pri vas za tri vrste bolečin: 1. bolečine v spodnjem delu trebuha zadnji mesec, 2. bolečine ob menstruaciji in 3. bolečine ob spolnem odnosu. Lahko, da so med seboj povezane, ni pa nujno. 1. Bolečine v spodnjem delu trebuha so pripisovali uroinfektu, katerega ste tudi zdravila. Zanima me, ali je bil izvid urina po terapiji normalen (pravite, da je urin še neprijetnega vonja)? Ali je bila narejena urinokultura z antibiogramom? To je namreč preiskava, ki ugotavlja povzročitelja vnetja in občutljivost posameznih antibiotikov na bakterije. Morda pri vas ni bil dan ustrezen antibiotik ali v premajhni dozi. Kakšne so vaše bolečine (ostre, tope, kontinuirane, prekinjene, lokalizacija, kam sevajo)? So vaše bolečine tudi v področju ledvic? Lahko, da je bil pri vas prisoten manjši ledvični kamen ali pesek, ki se je splavil z urinom. Ob vnetju sečnice so lahko boleči tudi spolni odnosi. Ginekološki vzroki za vašo bolečino so lahko: vnetja, izliv krvi v trebušno votlino, zmanjšana prekrvavitev cist ali mioma (torzija), nepravilnosti zgodnje nosečnosti, tumorji, raztezanje genitalnih organov. Glede na to, da so bili laboratorijski izvidi krvi normalni in da ste bila pri ginekologu, ki ni ugotovovil večjih nenormalnosti (verjetno je naredil UZ), bi te vzroke lahko izključili. 2. Zanima me, ali so bile vaše menstruacije od samega začetka boleče ali šele nekaj časa? 3. Bolečine ob spolnem odnosu (disparevnija) so lahko posledica bolezenskih sprememb genitalnih organov. Ločimo površinsko in globoko disparevnijo. Pri površinski disparevniji ženske tožijo nad bolečinami v predelu vhoda v nožnico in v sami nožnici. Najpogostejši vzroki so: vnetje zunanjega splovila in nožnice, vaginizem ali nezadostno vlaženje sluznice med splonim aktom. Vzrok je lahko tudi uretritis- vnetje sečnice! Pri globoki disparevniji ženska čuti bolečine v notranjosti trebuha. Možni vzroki so: endometrioza, pelvično vnetje, brazgotine v trebuhu, tumorji jajčnika. Kot vidite so vaši problemi večplastni. Ker nimam na razpolago vseh podatkov, sem vam naštela možne vzroke. Svetujem vam, da vse dosedanje izvide prinesete k svojem ginekologu na pregled.
Mag. Uršula Reš Muravec, dr. med.
Preberi še
Mag. Uršula Reš Muravec, dr. med.