Bolezen ščitnice

Doc. dr. Tomaž Kocjan dr. med.

Pozdravljeni! Hčerki, katera je stara 20 let so pred dobrim letom dni opravili punkcijo ciste na ščitnici (diagnoza:cystis lobii dex.glan.thyreoideae euthyreosis).Jemala je tablete jodil 100 in extro...

Vprašanje
Pozdravljeni! Hčerki, katera je stara 20 let so pred dobrim letom dni opravili punkcijo ciste na ščitnici (diagnoza:cystis lobii dex.glan.thyreoideae euthyreosis).Jemala je tablete jodil 100 in extroxin 50. Na zadjem pregledu pred dobrim mesecem dni je bilo ugotovljeno: eutireeotična nodozna golša I Z lokaliziranimi avtonomijami v desnem režnju. Ima blago zadebeljen d. reženj ščitnice, bezgavk ni. Ščitnica je normalne velikosti, izoehogena. V d. režnju so štirje nodusi, kavdalno anehogen manjši kot 1 cm, kranialnije hipoehogena, velika 1.4 cm ter povsem kranialno, skoraj anehogen, velik 0,5 cm. V l. režnju je hipoehogen nodus velik 7 mm. Scintigrafija ščitnice- d.reženj v celoti izraziteje kopiči izotop, levi se komaj prikaže. TSH je normalen, TG je nižji kot je bil (sedaj 71,00 ug/L, pri prejšnjem pregledu 55.00 ug/L.. Prenehati mora jemati oboje tablete, UZ kontrolo bo imela čez 3 mesece. Prosim Vas, če mi lahko poveste ali gre za nevarno obolenje. Kakšni so stranski učinki jemanja radioaktivnega joda, v primeru, da ji ga prepišejo in ali obstajajo še kakšna druga zdravila za zdravljenje ščitnice. Za Vaš odgovor se Vam že v naprej najlepše zahvaljujem in Vas lepo pozdravljam! Zaskrbljena mama
Odgovor
Spoštovani, skrbi so odveč. Glede na to, kar ste napisali ne gre verjetno za nič nevarnega. Avtonomno tkivo je del ščitnice, ki deluje brez kontrole s strani hipofize, kar lahko privede do hipertiroze. To je stanje, ko je v telesu preveč ščitničnih hormonov, kar je seveda škodljivo. Ker je TSH pri vaši hčerki zaenkrat normalen, se to še ni zgodilo. Če se bo, bo najboljše zdravljenje ravno terapija z radiojodom. Stranskih učinkov praktično nima. Bolnik ga zaužije v obliki kapsul. Radiojod se nakopiči v oboleli ščitnici, seva na zelo kratki razdalji in na ta način avtonomno tkivo uniči, ne prizadane pa drugih organov. Za vsak slučaj kljub temu bolnicam odsvetujemo zanositev v naslednjih šestih do dvanajstih mesecih. Lep pozdrav.
Doc. dr. Tomaž Kocjan, dr. med.
Preberi še
Doc. dr. Tomaž Kocjan, dr. med.