Vprašanje
Spoštovani! Hčerkica je stara 3 leta, imave pa problem, ki verjetno pesti tudi nemalo ostalih staršev. Morda se vam bo zdelo čudno ali pa pretiravanje v skrbi, ampak smo v veliki stiski, še posebej sedaj, ko je hči zbolela za refluksom ledvičk. Nikakor je namreč ne moremo pripraviti do tega, da bi spila kakršnokoli zdravilo. Kadar zboli je edina stvar ki ji lahko nekako (na silo) damo so svečke za vročino, pa še to ob takšni borbi, da jo potem komaj umirimo. Najbolj me skrbi to, da ji ne moremo dozirati antibiotikov, še posebno, ker je dostikrat bolna. Poiskusili smo vse možne variante, trike, na lep način, z jezo, nič prav nič je ne pripravi, da bi zdravilo v obliki sirupa popila. Ne po žlički, ne skritega v jogurt, ne v čaju ali kakorkoli drugače. To velja za vsa zdravila v obliki sirupov, tudi Pikovit in ostale okusne vitaminske pripravke, ki sem jih poskušala dajati, ker je vedno bolehna. Poskušali smo sirup dajati po pipeti v kotiček ust, pa je po takojšnjem zaužitju vse spet izbruhala. Punčka se tako bori, da je vsa potna, zaripla in tresoča od joka, midva z očkom pa sva popolnoma obupala, še posebno sedaj, če ji bomo morali redno dajati kakšno vrsto zdravil, če ji bodo diagnosticirali refluks na ledvičkah. Antibiotik, ki ga je dobila sedaj, za zdravljenje vnetja ledvičk naj bi ga imeli za 7 dni, pa smo ga ji 1x uspeli dati v usta, ostalo je vse izbljuvala ali pa smo polili v borbi, da ji ga doziramo. Verjemite mi, popolnoma sem obupana in ne vem kam naj se obrnem, saj se v naši ambulanti le nasmihajo, misleč - ja eno žličko boš pa že nekak dala otroku v usta! Pa ni tako in jaz sem že popolnoma izmučena od te psihološke vojne in vednosti, da se mi otrok ne more pozdraviti, če ne bo dobival zdravil. Ali obstaja kakršnakoli drugačna metoda doziranja zdravil? Najlepša hvala, težko čakam na Vaš odgovor. Tanja
Odgovor
Spoštovani,
doziranje pomeni odmerjanje količine zdravila ali sevanja za določenega pacienta. Doza je odmerek. Zdravilo doziramo tako, da štejemo kapljice, tablete, žličke sirupa, kubične milimetre ali mililitre v injekcijski brizgi, menzuri i.t.n. S tem delom verjetno nimate težav. Težave nastopijo, ko otroku treba dati določeno količino (dozo) zdravila. Dajanje zdravila je vnašanje v organizem ali na kožo. To imenujemo tudi aplikacija. Zdravilo lahko apliciramo na več načinov. Lahko ga namažemo ali utremo v kožo. Takrat govorimo o t.i. lokalni aplikaciji, ker zdravilo deluje le na en del telesa – lokalno. Če želimo, da zdravilo deluje po celem telesu, ga lahko apliciramo po več poteh. Najenostavneje je, če se zdravilo vsrka (resorpcija) skozi sluznico prebavnega trakta. Tako dajemo kapljice, sirupe, tablete, kapsule… Svečke dajemo v debelo črevo. Zdravila lahko dajemo tudi »mimo« prebavnega trakta – parenteralno (parenterálen - ki ne gre skozi prebavila). Tako zdravila lahko dajemo v žilo (intravenozno) ali mišico (intramuskularno). Takšna aplikacija je boleča, ker otroka moramo zbosti. Danes obstajajo pripravki za dajanje zdravila v žilo, ki omogočajo, da »kanal« stoji na mestu in otroka ni potrebno vedno znova pikati. To ima tudi svoje slabe strani (možna infekcija) in se to zato izvaja v bolnišnici. Nekateri otroci odklanjajo zdravila in posebej sirupe. Moti jih lahko okus. Takrat pomaga, če sirup držimo v hladilniku, ker je v tem primeru okus manj izražen. Nekateri otroci zavračajo zdravila iz drugih razlogov. Najpogosteje so to psihološki vzroki. Takrat pomaga pogovor pri psihologu.
Vaši hčeri želim zdravo odraščanje brez potrebe za zdravila, vam pa uspešno premagovanje te težave. LP
Preberi še
Prim. Zlatan Turčin, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV