Borelioza

Prof. dr. Bojana Beović dr. med.

Spoštovani L. 1990 me je pičil klop, dobila sem kocentričen krog, ki se je širil in po ca 3 mesecih zbledel. Ker se takrat še ni toliko pisalo o boreliji, temu nisem posvečala preveč pozornosti. Ko s...

Vprašanje
Spoštovani L. 1990 me je pičil klop, dobila sem kocentričen krog, ki se je širil in po ca 3 mesecih zbledel. Ker se takrat še ni toliko pisalo o boreliji, temu nisem posvečala preveč pozornosti. Ko sem čez nekaj let izvedela iz časopisov, za kaj gre pri tej bolezni, sem odšla na pregled v ambulanto infekcijske klinike, zdravnica pa mi je razložila, da če ni klinične slike bolezni, ni možnosti pregleda in zdravljenja. V tem času se še ni pregledovala kri in predpisovali antibiotiki.Kaj lahko v zvezi s tem še storim po 12 letih? Po katerih znakih bi prepoznala morebiten izbruh bolezni? Sicer sem dokaj zdrava, mučujo me le precej trdovratne anksiozne motnje - napadi panike, ki jih zdravim s Fluvalom, pri nevrologu pa so mi odkrili tudi disfunkcijo avtonomnega živčevja, ki pa naj bi bila prehodne narave. Ali je možno, da so moje težave, ki so živčnega izvora, posledica neodkrite borelioze? Ali po tolikih letih pride v poštev kakšen pregled? Stara sem 36 let. Drugih znakov bolezni nimam. Najlepša hvala in lep pozdrav.
Odgovor
Spoštovani, borelioza se v svoji poznem satdiju kaže s prizadetostjo živčevja, srca, kože in sklepov. Vsaka kožna sprememba, tudi če ni zdravljena, najbrž ne vodi v kronično obliko bolezni, zato bi bilo pregledovanje krvi pri bolniku, ki je povsem zdrav, verjetno nesmiselno. Vaše težave najbrž niso posledica borelioze, vendar povezava ni izključena. Če se težave ne bodo umirile, bi Vam svetovala pregled krvi na boreliozo. Lep pozdrav, Bojana Beović
Prof. dr. Bojana Beović, dr. med.
Preberi še
Prof. dr. Bojana Beović, dr. med.