Borelioza

Prof. dr. Bojana Beović dr. med.

Spoštovana ga. Beović, Konec avgusta 2002 me je pičil komar, nakar se je na mestu pika pojavil tipičen eritem. ko eritem do srede septembra ni izginil sem se oglasil pri splošni zdravnici, ki mi je p...

Vprašanje
Spoštovana ga. Beović, Konec avgusta 2002 me je pičil komar, nakar se je na mestu pika pojavil tipičen eritem. ko eritem do srede septembra ni izginil sem se oglasil pri splošni zdravnici, ki mi je predpisala zdravljenje z antibiotikom (sumamed), eritem pa je hitro po začetku zdravljenja začel vidno izginjati in tudi povsem izginil. Sredi oktobra so se pojavile nenavadne bolečine mišic in kosti v območju križa, splošna zdravnica pa je ( za vsak slučaj)naročila pregled krvi na boreliozo (kot gozdar sem precej rizičen). Rezultati testiranja (18. 10. 2002) so bili naslednji: IGM - neg, IGG 1: 128. Ponovitev testiranja (4. 11. 2002) je dala identične rezultate s tem da so še dodatni rezultati testa z absorbcijo (upam da sem prav razumel) bili naslednji IGM - neg, IGG 1:32. Vse skupaj menda kaže na starejši kontakt, in da bolečine (ki so medtem izginile) niso povezane s tem. Prav tako naj rezultati nebi vzbujali razloga za skrb. Naj omenim še, da sem bil leta 1995 že testiran, ko so bili tako IGM, kot tudi IGG negativni. Prosim Vas za mnenje. Vnaprej hvala.
Odgovor
Spoštovani, prisotnost protiteles v vaši krvi v nizkih koncentracijah je zelo verjetno le dokaz, da ste bili z borelijo v stiku. Morda so bile te koncentracije ob prejšnjem pregledu tako nizke, da niso bile merljive, sedaj pa so ob običajnem nihanju koncentracij različnih snovi v organizmu dosegle merljivo stopnjo. Oboje, nizka koncentracija protiteles in izginotje težav govorita proti nadaljevanju okužbe. Lep pozdrav, Bojana Beović
Prof. dr. Bojana Beović, dr. med.
Preberi še
Prof. dr. Bojana Beović, dr. med.