Borelioza

Prof. dr. Bojana Beović dr. med.

V začetku oktobra me je na levi goleni pičil klop. Odstranila sem ga sama, ker pa je bila po enem tednu še vedno na mestu pika rdečica, sem šla k svojemu zdravniku. Ker mi ni mogel nič določenega poma...

Vprašanje
V začetku oktobra me je na levi goleni pičil klop. Odstranila sem ga sama, ker pa je bila po enem tednu še vedno na mestu pika rdečica, sem šla k svojemu zdravniku. Ker mi ni mogel nič določenega pomagati, me je opozoril, da nekje po nekaj tednih naj bi se pokazal krog. Pokazal mi je tudi na sliki, kako to izgleda. Opozoril me je tudi, da se lahko tako znamenje pokaže tudi drugod po telesu. Takrat moram priti obvezno nazaj. Prejšnji teden pa se mi je začel delati na desni roki (nadlaht) delati rdečina v in po nekaj dneh je v velikosti kovanca. Šla sem nazaj k zdravniku, on pravi, da je to borelioza. Dal mi je antibiotik Sumamed 500, hkrati pa me je napotil še k infektologu na pogovor, ker ni na mestu vboda. Infektolog pa pravi, da tablet naj ne jemljem, da to ni nič, ker bi to lahko bilo od luskavice, ki jo imam na laktih. Zelo blaga oblika, samo nekaj belih pikic imam in to nespremenjeno odkar vem, da jo imam. Nekje 30 let. Rekla sem mu, da svoje telo dobro poznam in nikoli nisem imela od luskavice kaj takega. Ni si dal dopovedati nič, Povedal mi je, naj sploh ne jemljem antibiotika in naj počakam na izvid, ki pride po pošti in z njim naj grem k svojemu osebnemu zdravniku. Tablete pa pač naj vrnem. Zdaj ne jemljem nič, čakam izvid, sem v veliki negotovosti, lepo prosim za nasvet. Obstajajo tudi mogoče kakšni pregledi krvi, kjer bi se to dalo opaziti?
Odgovor
Spoštovani, rdečina v velikosti kovanca je premajhna, da bi jo ocenili za borelijsko. Borelijska rdečina meri vsaj 5 cm. Ker Vas je pičil klop, in bi bila bolezen vseeno možna brez značilne rdečine, se je infektolog pravilno odločil za odvzem krvi. Če bo izvid negativen, bo to dodatno potrdilo, da nimate borelioze. Lep pozdrav, Bojana Beović
Prof. dr. Bojana Beović, dr. med.
Preberi še
Prof. dr. Bojana Beović, dr. med.