Vprašanje
Spostovana Dr. Adamiceva!
Hci , ki ima 4 leta je pred kratkim prebolela norice. Zal ji je kljb mazilu in sirupu odpadlo dosti hrastic za katerimi so ostale brezpigmentne brazgotinice. Ali obstaja kaksna krema, s katero bi ji to nevsecnost ublazili ali odpravili?
lp
Odgovor
Spoštovana gospa,
v zadnjem obdobju sem večkrat odgovorila na praktično enako vprašanje - tako da vam kar posredujem odgovor.
Vsaka rana, najsi nastane zaradi poškodbe, opekline, kirurškega posega ali okužbe, pomeni prekinitev kontinuitete posameznih plasti kože in včasih tudi pod njo ležečih tkivnih struktur. Sprva rana zakrvavi, nastane tako imenovani tromb. Telesne strukture prejmejo »signal«, da je potrebno rano zaceliti – prizadet predel oteče, občutimo bolečino. Sčasoma se celjenje nadaljuje, nastanejo vezivna vlakna, ki se sčasoma formirajo v brazgotino, ki prekinjeno vrzel v koži izpolni. Idealna brazgotina je tista, ki leži v nivoju kože in je bleda, se »staplja« z okoli ležečo kožo. Nekatere brazgotine postanejo vidnejše in moteče zaradi različnih dejavnikov, ki vplivajo na njihovo nastajanje, na primer: starosti, spola, lokalizacije na telesu, presnove, prirojenih konstitucijksih lastnosti, hormonskih sprememb…
Po prebolelih noricah se pogosto opaža, da na mestih, kjer so bila žarišča, ki jih je oboleli razpraskal in ob tem sekundarno okužil, nastanejo vleknjene brazgotine ostrih robov. Prav zato dermatologi svetujemo, da se prizadeto kožo neguje z antiseptičnimi kopelmi in maže z antibiotičnimi sredstvi.
Omenjate tudi svetlo obarvane lise – takšne spremembe v pigmentaciji so lahko posledica kakršnega koli kožnega vnetnega procesa. Za te lise je zelo verjetno, da se bodo po nekaj mesecih spontano ponovno obarvale.
Kadar pa so prizadeta mesta nekoliko vleknjena, gre najbolj verjetno za tako imenovane atrofične (vleknjene) brazgotine, kjer je kožni pokrov stanjšan in pod nivojem ostale kože v okolici. Običajno so takšne brazgotine svetleje pigmetirane ali nekoliko modrikaste.
Za nastajanje vsake brazgotine velja, da je to dinamičen proces, formirajo se več mesecev, največ 1 leto –v tem obdobju se brazgotinsko tkivo oblikuje, dozoreva. To je tudi obdobje, ko lahko z redno uporabo sredstev proti brazgotinjenju delno pripomoremo k formiranju čim bolj primerne brazgotine.
Žal je večina metod ravno pri vleknjenih brazgotinah, kot jih opažamo po prebolelih noricah, slabo učinkovitih.
Naj omenim tiste, ki so nam na razpolago:
· redno masiranje (vsaj enkrat dnevno 10-15 minut več mesecev) z enim od sredstev za preprečevnje brazgotinjenja, na primer Kontrakel ali Kontraktubex ali Mederma; uporabiti je možno tudi obliže (silikonske ali nesilikonske) proti brazgotinjenju. Nabaviti jih je možno v nekaterih specializiranih trgovinah z medicinsko opremo in v lekarnah. S takšnimi ukrepi je potrebno začeti čim prej, takoj ko se ranice zacelijo in kraste odpadejo. Z redno masažo ali uporabo obližev brazgotino mehčamo. Če nimate na voljo nobenega od zgoraj naštetih sredstev, zadošča tudi redna masaža z mastnim negovalnim mazilom, na primer Bepanthenom.
· V zgodnji fazi nastajanja brazgotine, dokler je le-ta rožnato obarvana, jo je moč do neke mere omiliti s pomočjo vaskularnih laserjev, na primer pulzirajočega dye laserja, nd-yag laserja, KTP laserja, IPL tehnologije.
· Kasneje, ko je brazgotina formirana, prihaja v poštev uporaba tako imenovanih »fillerjev« - polnilcev. V vleknjen predel brazgotine dermatolog ali plastični kirurg vbrizga določeno snov, na primer silikon, kolagen, hialuronsko kislino ali lastno maščobo in s tem naredi brazgotinico manj opazno, saj se njen nivo približa nivoju kože okoli nje.
· Po drugi strani je možno razliko med normalno neprizadeto kožo in vleknjenim mestom – brazgotino nekoliko zgladiti s pomočjo CO2 ali er-yag laserja ali radiokirurške ablacije. Podoben učinek je možno doseč tudi z dermabrazijo, kemijskim peelingom s TCA, fenolom ali visoko koncentriranimi sadnimi kislinami. Menim, da tudi takšni postopki pridejo v poštev kasneje, ko je brazgotina že formirana.
Žal nobena od naštetih metod ne more povzročiti, da bi brazgotine popolnoma izginile.
Vsekakor pa vam svetujem, da z deklico opravite pregled pri dermatologu, ki vam bo svetoval v določenem trenutku najbolj primerno metodo glede na videz in stanje brazgotin.
Lep pozdrav
Preberi še
Mag. Metka Adamič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV