Bris materničnega vratu

Edita Arh dr. med.

Spoštovani! Takoj po prvem porodu (pred 17 leti) so mi ugotovili "pikice" na materničnem vratu. Povedali so mi, da jih je treba spremljati, ker da lahko izginejo ali se iz njih razvije rak ali ostane...

Vprašanje
Spoštovani! Takoj po prvem porodu (pred 17 leti) so mi ugotovili "pikice" na materničnem vratu. Povedali so mi, da jih je treba spremljati, ker da lahko izginejo ali se iz njih razvije rak ali ostanejo nespremenjene. Glede na to, sem redno hodila na vsakoletne preglede. PAP je bil vedno negativen, pikice so ostale. Sedaj pa mi medicinska sestra pravi, da mi pregled ne pripada, če je drugače vse v redu. Seveda je v redu, ampak ko ne bo več v redu, bo že prepozno - tako so me vseh teh 16 let prepričevali. Kaj sedaj? Naj "ogoljufam" medicinsko sestro in posledično še zdravnico, da imam neke težave, in tako vzporedno bo pogledala še pikice. Ali naj čakam 3 leta? (si skoraj ne predstavljam, tako da bo verjetno treba gin. pregled in PAP plačati?) Zakaj je tega treba? Ob sprejemu zakona sem pričakovala večji odziv (tako kot za vsako malenkost), pa me je razočaral mlačen odziv medijev, javnosti, strokovnih služb in vladnih služb za ženske. Skratka, vse tiho je bilo, zakon je tu.
Odgovor
Spoštovani! Svetujem vam odkrit pogovor z vašim ginekologom, ki vam bo tudi natančno lahko razložil, kaj točno je mislil pod "pikice" - navadno se pri zdravi ženski v rodni dobi pod vplivom ženskih spolnih hormonov vidi le normalna sluznica iz notranjosti kanala materničnega vratu in brisi PAP so normalni. Spremenjena navodila glede jemanja brisov vas v tem primeru nič ne ogrožajo in se le držite novega reda, saj ste očitno bila že do sedaj natančna pri tem - kar je pohvalno! Lep pozdrav.
Edita Arh, dr. med.
Preberi še
Edita Arh, dr. med.