Bris materničnega vratu

Edita Arh dr. med.

Spoštovana dr. Arh, stara sem 29 let, imam redne menstruacije, rodila še nisem. Na zadnjem ginekološkem pregledu mi je zdravnica pojasnila, da opaža pri PAP testu določen spremembe (na materničnem vr...

Vprašanje
Spoštovana dr. Arh, stara sem 29 let, imam redne menstruacije, rodila še nisem. Na zadnjem ginekološkem pregledu mi je zdravnica pojasnila, da opaža pri PAP testu določen spremembe (na materničnem vratu?), po pregledu pa sem na dom dobila obvestilo, da naj pridem na pregled spet čez pol leta. Domnevam, da izvid PAP testa ni bil v redu (dvojka, trojka??) in to me čedalje bolj skrbi. Za nameček pa so se mi v zadnjem tednu pojavile še bolečine v spodnjem delu trebuha, ki so sicer blage, a ne prenehajo, ob spolnem odnosu pa postanejo še rahlo močnejše. Takih bolečin do sedaj nisem imela, občasno morda kakšen dan ob ovulaciji, a so bile tedaj locirane levo ali desno (jajčniki) in ne znotraj v spodnjem delu trebuha kakor sedaj. Hormonalne kontracepcije ne uporabljam. Ker me je zelo strah morebitnega raka ali druge bolezni, vas prosim za čimprejšnji odgovor Hvala in lep pozdrav M.
Odgovor
Spoštovani! Kontrole brisov so večinoma potrebne zaradi PAP II, ki je navadno le posledica vnetja in je ob kontroli z brisom vse v redu. Ker ste prestrašeni, lahko nastane bolečina tudi zaradi psihičnih vzrokov. Če se stopnjuje in imate ob tem temperaturo ali rumenkasto krvavkast izcedek iz nožnice, obiščite ginekologa, da izključi vnetno obolanje. Kontrolo brisa opravite tako kot so vas obvestili. Lep pozdrav.
Edita Arh, dr. med.
Preberi še
Edita Arh, dr. med.