Bris materničnega vratu

Edita Arh dr. med.

Spoštovani! Prosila bi vas za mnenje! Stara sem 28 let in imam nekaj vprašanj za vas. Že 4 leta imam vedno PAP II negativen. Ginekolog ni nikoli posvečal prevelike pozornosti temu, vedno mi je jema...

Vprašanje
Spoštovani! Prosila bi vas za mnenje! Stara sem 28 let in imam nekaj vprašanj za vas. Že 4 leta imam vedno PAP II negativen. Ginekolog ni nikoli posvečal prevelike pozornosti temu, vedno mi je jemal le bris in rekel, da ni nič narobe, pač da moram biti pod kontrolo, da se kdaj ne bi kaj razvilo. Potem sem zamenjala ginekologa, PAP II je bil spet negativen, ginekologinja mi je razložila, da imam spremenjene celice na materničnem vratu in da morava to kontrolirati na 6 mesecev. Menstruacije imam redne, prve dni zelo boleče, krvavitve zelo hude, trajajo tudi do 8 dni, posledica tega je verjetno tudi pomankanje železa, kar se pri meni vedno dogaja, trenutno se zdravim s tableti Retafer. Zadnje tri mesece pa jemljem tudi kontracepcijske tabletke, menstruacija se je umirila, bolečin skoraj ni, imam pa zelo boleča in napeta prsa in tudi zredila sem se za 2 kilograma. Zanima me, kaj pomenijo spremenjene celice na materničnem vratu, ali lahko to kako vpliva na rodnost, nosečnost, ker v naslednjem letu nameravam imeti otroka. Ali se lahko iz tega kaj razvije in kakšne vpliv imam na to jaz! Hvala za odgovor in lep pozdrav!
Odgovor
Seznanite ginekologa s tem, da je PAP II pri vas že zelo dolgo, morda se bo odločila za dodatne preiskave, ki bi pojasnile izvid. Kar opisujete ob tabletkah so ugodni in neugodni učinki tabletk. Tel.teža malo poraste zaradi zadrževanja vode v telesu, napetost prsi bo sčasoma manjša, sicer bo vaš ginekolog zamenjal vrsto tabletk. Spremembe v celicah na mat.vratu ne vplivajo na možnost zanositve in nosečnost, morda jih bo le treba zdraviti pred načrtovano nosečnostjo. Lep pozdrav.
Edita Arh, dr. med.
Preberi še
Edita Arh, dr. med.