Vprašanje
Sem 22- letno dekle, ki se že 4 leta neuspešno "borim" z bulimijo. Ker sem prebrala, da se posledice bruhanja odražajo tudi na zobeh, me zanima ali zobozdravnik to takoj opazi in v kašni meri ima pravico o tem spregovoriti s tabo oz. z nekom od bližnjih (družinski zobozdravnik, npr.). Resnično bi ga rada obiskala, vendar mi je precej neprijetno. Za odgovor lepa hvala. LP
Odgovor
Pozdravljeni!
Zobozdravnik lahko glede na obliko in nahajanje kariesa v ustih posumi, da pacient pogosto bruha in ga navadno to tudi vpraša ali bruha in kaj so vzroki bruhanja v želji, da bi mu pomagal.
O poklicni molčečnosti govorijo :
KODEKS MEDICINSKE DEONTOLOGIJE SLOVENIJE
4. Zdravnik in poklicna molčečnost
35. člen
Zdravnik je dolžan varovati poklicno skrivnost. Za poklicno skrivnost se šteje vse, kar zdravnik in zdravstveno osebje pri opravljanju svojega poklica zvedo o bolniku ter o njegovih osebnih, družinskih in socialnih razmerah, pa tudi vse informacije v zvezi z ugotavljanjem, zdravljenjem in spremljanjem bolezni.
Zdravnik je dolžan varovati poklicno skrivnost tudi do družinskih članov bolnika in tudi po bolnikovi smrti.
36. člen
Zdravnik je razrešen poklicne molčečnosti, če na to pristane bolnik ali če je to nujno potrebno za dobrobit bolnika, njegovo družino ali družbo, oziroma, če tako določajo z zakonom sprejete posebne določbe. V primerih, ko bolnik zdravnika odveže dolžnosti poklicne molčečnosti, bo zdravnik pretehtal, kaj od sporočenega bi bolniku lahko škodovalo in katere podatke bo zadržal v tajnosti.
ZAKON O ZDRAVSTVENI DEJAVNOSTI
51. člen
Zdravstveni delavci in zdravstveni sodelavci so dolžni varovati kot poklicno skrivnost podatke o zdravstvenem stanju posameznika in o vzrokih, okoliščinah in posledicah tega stanja.
Podatke iz prejšnjega odstavka so dolžne varovati kot poklicno skrivnost tudi osebe, ki so jim ti podatki dosegljivi zaradi narave njihovega dela.
Podatki iz prvega odstavka tega člena se ne smejo dajati drugim ljudem oziroma javnosti in tudi ne objavljati na način, ki bi omogočal razkriti posameznika, na katerega se nanašajo. Dolžnosti varovanja poklicne skrivnosti lahko zdravstvenega delavca ali zdravstvenega sodelavca razreši prizadeta oseba sama ali sodišče, za mladoletne osebe in za osebe pod skrbništvom pa starši oziroma skrbniki.
Podatke o zdravstvenem stanju bolnika lahko daje bolnikovim ožjim sorodnikom ali skrbniku le zdravnik, ki bolnika zdravi.
ZAKON O ZDRAVNIŠKI SLUŽBI
Zdravnik mora voditi dokumentacijo o zdravstvenem stanju in zdravljenju bolnika in druge evidence v skladu s posebnim zakonom.
51. člen
Zdravnik mora varovati kot poklicno skrivnost podatke o zdravstvenem stanju bolnika in podatke o vzrokih, okoliščinah in posledicah tega stanja.
52. člen
Podatki iz prejšnjega člena se ne smejo dajati drugim ljudem oziroma javnosti in tudi ne objavljati na način, ki bi omogočal razkritje posameznika, na katerega se nanašajo.
Dolžnosti varovanja poklicne skrivnosti lahko zdravnika razreši bolnik sam ali sodišče v skladu z zakonom, za mladoletne osebe in za osebe pod skrbništvom pa starši oziroma skrbniki.
Dolžnost varovanja poklicne skrivnosti tudi po smrti bolnika ne preneha.
53. člen
Brez predhodnega soglasja bolnika lahko podatke iz prejšnjega člena daje bolnikovim ožjim sorodnikom ali skrbnikom oziroma izvenzakonskemu partnerju le zdravnik, ki bolnika zdravi, če oceni, da je to v bolnikovo korist.
Zdravniki in zobozdravniki delujemo v skladu s kodeksom in zakoni, zato se ne bojte zaupati.
Kar pogumno k zobozdravniku, pomagal Vam bo.
LP
Preberi še
Mirjam Kovačič, dr. dent. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV