Vprašanje
Pozdravljeni,
stara sem 17 let in imam probleme s potenjem, vseskozi. To
me zelo ovira sedaj, ko prihaja čas poletja menim, da se bo to
še povečalo. Mi lahko pomagate kaj naj storim, da bi bilo tega
manj?
Hvala za vaš odgovor že vnaprej in lep pozdrav!
Odgovor
Draga mladenka,
znojenja žal ne moremo enostavno preprečiti. Pomembno je, da v prvi vsrti izključimo zdravstvene razloge za ta pojav; vkolikor gre za konstitucijsko (prirojeno težavo), so naše možnosti omejene na odpravljanje težave same - na simptomastko zdravljenje...
Vzamite si nekaj minutk in si o tem preberite naslednja dejstva. Če imate občutek, da so težave zdravstvene narave, vam svetujem pregled in posvet pri svojem zdravniku ali dermatologu; sicer poiščite v lekarni najboljše sredstvo za zaviranje nastanka znoja.
"Prekomerno znojenje kjerkoli na telesu, tako tudi na podplatih, je za posameznika zelo neprijetna težava, saj se rada ponavlja, spremlja pa jo tudi neprijeten vonj. Ovirani so socialni stiki, kakovost življenja je zmanjšana.
Odpravljanje težav oziroma zdravljenje čezmernega znojenja na določenem predelu telesa je odvisno od vzroka čezmernega znojenja in seveda od prizadetega predela.
Vzroka prekomernega znojenja v večini primerov žal ne uspemo pojasniti. Zdravimo ga lahko na dva načina: nekirurško ali kirurško. Predpisujemo lokalne pripravke, ki zmanjšujejo znojenje (antiperspiranti), velikokrat vsebujejo aluminijev klorid heksahidrat, tablete antiholinergikov, poslužujemo se iontoforeze, injekcij z botulinskim toksinom in psihoterapije. Za nekatere med tistimi, ki se pretirano znojijo pod pazduhama ali na dlaneh, prihaja v poštev kirurško zdravljenje (simpatektomija, kiretaža znojnic pod pazduhama), v zadnjem času se takšne metode poslužujejo tudi za hiperhidrozo glave in obraza ter podplatov.
Čezmerno znojenje, ki lahko prizadene katerikoli del telesa, imenujemo HIPERHIDROZA. Takšne težave ima kar 2-3 % ljudi. Prizadene lahko oba spola, ponavadi se pojavi v drugem ali tretjem desetletju. Več kot četrtina prizadetih ima v sorodu nekoga s podobnimi težavami, po navedbah nekaterih študij celo več, očitno igra genetika pri tem pomembno vlogo.
Hiperhidroza sčasoma postane za obolelega problem, saj vpliva na vsakodnevne aktivnosti in kvaliteto življenja (pogosto preoblačenje, tuširanje, vlažne dlani, zadrega...). Problem je lahko tako velik, da je prisoten tudi v zimskih dnevih. Oboleli se zapirajo vase, v bojazni, da jih bo okolica zasmehovala ali izločila, se izolirajo.
Posledica takšnega znojenja je lahko tudi draženje kože in razvoj kožnih bolezni – tako bakterijskih kot glivičnih okužb in vnetnih sprememb.
Žleze znojnice, ki proizvajajo znoj, se nahajajo globoko v koži, z izvodilom so povezane s kožno površino, kjer se nahaja pora, skozi katero se znoj izloča na površje kože. Znojnice se nahajajo praktično na vsej koži, največ jih je na predelu podplatov, sledita pazduhi ter dlani. Njihova gostota je najmanjša na stegnih.
Izločanje znoja uravnava vegetativni živčni sistem, ki običajno dobiva dražljaje od receptorjev za toploto, ki se nahajajo v koži. V normalnih pogojih predstavlja znojenje fiziološki mehanizem za regulacijo telesne temperature in obenem pripomore pri izločanju strupenih različnih snovi iz telesa. Vegetativni živčni sistem je seveda tudi pod vplivom emocionalnih dejavnikov, ki na ta način vplivajo na izločanje znoja. O prekomernem znojenju govorimo, kadar je izločanje znoja večje, kot bi bilo potrebno za uravnavanje telesne temperature. Lahko je primarno ali idiopatsko– v primerih, ko vzroka ne moremo odkriti (takšnih je največ). O sekundarni hiperhidraciji hiperhidrozi govorimo, ko je vzrok takšnih težav možno opredeliti. Lahko se pojavlja v nekaterih povsem normalnih stanjih, kot so na primer menstruacija, klimakterij ali nosečnost pri ženskah. Lahko pa predstavlja enega od znakov določenih obolenj, na primer obolenj ščitnice, tuberkuloze, malarije, sladkorne bolezni… Lahko je posledica jemanja nekaterih zdravil (aspirin, meprobamat, penicilin…) ali mamil, zastrupitve z alkoholom ali nikotinom. Primarna hiperhidroza je običajno vezana na določene predele (v takšnih primerih jo imenujemo fokalna hiperhidroza): pazduhi, glavo in obraz, dlani, podplate.
Čezmerno znojenje, zlasti v pazduhah ter na dlaneh in podplatih, velikokrat spremlja neprijeten vonj, ki lahko nastaja zaradi motenega delovanja žlez »dišavnic« in tudi zaradi delovanja bakterij, ki se nahajajo na kožni površini in dlačicah in delujejo na izločen znoj. Menimo, da gre pri primarnem fokalnem čezmernem znojenju za neustrezen odgovor centra za znojenje v možganih, ki močno spodbuja izločanje znoja, posebej ob določenih emocionalnih stresihstanjih. Za takšne osebe je značilno, da prekomernega znojenja v času spanja nimajo. Takšnih težav otroci praviloma nimajo, pojavijo se v obdobju pubertete, med procesom staranja pa postopno izzvenijo. Žal zagrenijo življenje ljudem v aktivnem odraslem obdobju. Spravljajo jih v zadrego v vsakodnevnem življenju, pri rokovanju, ob družabnih srečanjih, v intimnosti...
Zdravljenje:
Ob težavah s hiperhidrozo običajno najprej predpisujemo sredstva, ki prehodno blokirajo izvodila znojnic, to so preparati, ki vsebujejo taninsko kislino, formalin. Relativno uspešno zmanjša težavo tudi tekoči puder z urotropinom. Omenjena sredstva je priporočljivo uporabljati ponoči, ko znojnice mirujejo.
Antiperspiranti so snovi, ki preprečujejo izločanje znoja. Največkrat vsebujejo že omenjene aluminijeve soli (12-35% aluminijev klorid), ki zaprejo pore, skozi katere znojnice izločajo znoj na kožno površino ter povzročijo atrofijo celic, ki izločajo znoj. Nadalje uporabljamo včasih antiholinergike, aldehide ali anestetike. Žal pa so slednji manj učinkoviti in vsi našteti tudi velikokrat dražijo kožo. Pri bolnikih s sladkorno boleznijo in znojenjem obraza je lahko učinkovita krema, ki vsebuje glikopirolat.
Pri treh četrtinah posameznikov, ki imajo težave z z čezmernim znojenjem dlani ali podplatov, je učinkovito zdravljenje z iontoforezo. Iontoforeza je vnašanje ionov skozi kožo s pomočjo enosmernega električnega toka. Mehanizem delovanja še ni povsem pojasnjen; verjamemo, da električna energija onemogoči normalno izločanje ekrinih znojnicznoja. Velikokrat jo kombiniramo z lokalnim zdravljenjem z antiperspiranti. Pri tem je potrebno namočiti dlani ali podplate v banjico z vodo, skozi katero 30 minut teče električni tok 15-20 mA. Takšen postopek je potrebno ponavljati, izvaja se 2-3 krat tedensko. Danes je možno nabaviti tudi aparate za domačo uporabo. Postopek žal ni primeren za nosečnice, za ljudi s srčnim vzpodbujevalnikom, ali kovinskimi vsadki.
Med sistemskimi zdravili so se za najbolj učinkovite izkazali antiholinergiki, kot sta glikopirolat in oksibutinin. Ob njihovem jemanju se znojenje sicer zmanjša, žal pa se ob tem lahko pojavijo neugodni stranski učinki, zaradi katerih se takšno zdravljenje redko predpisuje, še največkrat pri težavah z znojenjem na glavi in obrazu. Med temi stranskimi učinki so najbolj pogosti: suha usta, motnje vida, zastajanje urina, zaprtost, sedacija, znižanje krvnega tlaka, hitrejše bitje srca... Vendar pa so lahko ob ustreznem doziranju in spremljanju so ta zdravila lahko zelo koristna tudi pri otrocih.
V zadnjih desetih letih se uveljavlja za preprečevanje prekomernega znojenja uporaba botulinskega toksina v obliki injekcij, ki učinkujejo 9-12 mesecev. Največkrat se ga poslužujemo pri čezmernem znojenju na predelu pazduh, redkeje na dlaneh, podplatih in obrazu.
Takšno zdravljenje je ambulantno, možnost stranskih učinkov je minimalna (na primer občutek zmanjšane moči, kadar injiciramo snov v dlani). Toksin prepreči izločanje znoja iz znojnic s tem, da blokira prenos živčnega dražljaja iz živca na žlezo znojnico. S takšnim posegom zmanjšamo izločanje znoja na dobro desetino predhodne. Učinki posega se pokažejo običajno po nekaj dneh. Neprijetna plat omenjene metode, je bolečina na mestu injiciranja (to velja za dlani in podplate), kar se da odpraviti z prevodno anestezijo pred posegom.
Ko gre za hiperhidrozo v pazduhah je mogoče odlične dolgotrajne rezultate doseči s kirurško metodo liposukcije in kiretaže znojnic, ki jo lahko opravimo v lokalni anesteziji. Neugodnih stranskih učinkov, razen lokalnih in prehodnih, skorajda ni. Tudi brazgotine na mestu prebadanja kože so po posegu praktično neopazne.
V najtrših primerih čezmernega znojenja (posebej, ko so prizadete dlani, pazduhe in podplati) pride v poštev tudi kirurška prekinitev simpatičnih živcev (videoskopska simpatektomija). To pa je bolj zahteven poseg ki ima lahko tudi precej bolj resne zaplete, med drugim tudi tako imenovano reaktivno znojenje, oziroma pojav prekomernega znojenja na drugih mestih (npr. na hrbtu).
PODPLATI IN DLANI
Kadar se čezmoerno znojijo dlani in podplati, imenujemo takšno stanje PALMOPLATARNA HIPERHIDROZA. Velikokrat gre za prirojeno motnjo.
Hiperhidroza dlani, podobno je tudi s podplati, se kaže z rdečino in obenem hladnimi dlanmi (kar je posledica ohlajanja ob čezmernem izločanju in izhlapevanju znoja). Med prsti in dna dlaneh opažamo znoje kapljice, ki se v skrajnih primerih kar cedijo z dlani, Če je težava na dlaneh, je oteženo pisanje, ob dotiku kovin lahko pride do korozije, tako da morajo oboleli včasih celo zamenjati delovno mesto.
Stanje na podplatih še poslabša tesna obutev, ki ne omogoča izhlapevanja vode. Posledično je opaziti zmehčano belkasto ali rumenkasto rožnato obarvano (macerirano) kožo podplatov in prstov. Bakterije razgrajujejo roženo plast kože, pojavljajo se drobni vdrti defekti na kožni površini
Prekomerno znojenje na podplatih je lahko zelo neprijetna težava, rada se ponavlja, spremlja pa jo lahko tudi neprijeten vonj. Največkrat je vzrok zanjo konstitucijska lastnost posameznika, lahko pa nastane zaradi neustrezne higiene in obuval ter vročega in vlažnega okolja.
Nega:
Osebam, ki imajo težave s čezmernim znojenjem podplatov, svetujemo intenzivno lokalno nego: redno umivanje s primernim milom, ki po možnosti vsebuje klorheksin ali drug antiseptik. S tem zmanjšamo število bakterij na koži in tako zmanjšamo možnost okužbe. V nadaljevanju priporočamo dobro osušitev kože s frotirko, po osušitvi redno nanašanje pudra v prahu, dvakrat dnevno ali vsaj samo zvečer nanos antiperspiranta. Pri tem natančno sledite navodilom zdravnika, ki je zdravilno sredstvo predpisal. Nogavice naj bodo iz naravnih materialov, bombažne pogosto jih je potrebno zamenjati. Obuvala naj bodo kvalitetna in zračna, po možnosti iz naravnih materialov (npr. iz usnja) ali sodobnih materialov, ki dopuščajo dobro zračenje in odvajanje vlage. Pogosto jih menjajte, tako da so stopala v suhem okolju. Občasno uporabite antimikotična sredstva za preprečitev glivične okužbe. Doma bodite v bombažnih nogavicah ali bosi.
V primeru dodatnih težav, pojava srbenja, izpuščaja, luščenja, zadebeljene kože pa je potreben obisk dermatologa."
Lepo vas pozdravljam,
Preberi še
Mag. Metka Adamič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV