Ciroza jeter

Mag. Peter Popovič dr. med.

Pozdravljeni. Stara sem 35 let in pred kratkim so mi s preiskavami ugotovili, da imam avtoimunsko cirozo jeter. Glede na to, da obstojajo zdravila za zaviranje napredovanja bolezni, me zanima, za koli...

Vprašanje
Pozdravljeni. Stara sem 35 let in pred kratkim so mi s preiskavami ugotovili, da imam avtoimunsko cirozo jeter. Glede na to, da obstojajo zdravila za zaviranje napredovanja bolezni, me zanima, za koliko časa lahko odložijo presaditev jeter. Kako je z delovnim časom? Sicer delam v pisarni, vendar je kdaj potrebno tudi nadurno delo. Ali bolnikom s to diagnozo pripada zdraviliško zdravljenje? Hvala za odgovor in lepo pozdravljeni!
Odgovor
Za prognozo oziroma način zdravljenja jetrne ciroze je pomembna stopnja jetrne okvare ( Child Pughova klasifikacija). Najuspešnejši način zdravljenja je transplatacija jeter. V primeru razvoja portalne hipertenzije zaradi ciroze jeter in zapletov portalne hipertenzije ( krvavitev iz varic, ascites – nabiranje tekočine v trebuhu ) pa je zelo uspešna metoda transjugularni intrahepatični porztosistemski odvod ( TIPS ), ki ga izvajamo na kliničnem inštitutu za intervencijsko radiologijo. Na postavljena vprašanja ( način zdravljenja, delovni čas, zdraviliško zdravljenje) Vam lahko odgovori le specialist gastroenterolog, ki vas vodi oziroma prof. dr. S. Markovičeva, ki je vodilni strokovnjak za transplatacijo jeter. Lep pozdrav
Mag. Peter Popovič, dr. med.
Preberi še
Mag. Peter Popovič, dr. med.