Čiščenje zob

Uroš Mezeg dr. dent. med.

Pozdravljeni! Star sem 18 let, in pred slabim tednom sem snel fiksni ortodontski aparat. Zanima me katero zobno pasto in ščetko za zobe bi mi priporočali da uporabljam, da ohranim zdrave zobe in dl...

Vprašanje
Pozdravljeni! Star sem 18 let, in pred slabim tednom sem snel fiksni ortodontski aparat. Zanima me katero zobno pasto in ščetko za zobe bi mi priporočali da uporabljam, da ohranim zdrave zobe in dlesni, hkrati pa poskrbim da bi ostali zobje beli. Do sedaj pri izbiri zobne paste nisem bil pozoren, saj je večino mojih zob zakrivala "kovina", sedaj ko pa imam zobe v pravilni legi, pa se mi zdi pomembno da maksimalno poskrbim za svoje zobe. Veliko ljudi mi je priporočalo zobno pasto Sensodyne Whitening; glede zobne ščetke pa so pohvale letele na zobno ščetko CuraProx (kako naj izberem trdoto zobne ščetke?); kaj menite Vi o teh dveh dotičnih izdelkih? In ali je smiselno uporabiti tudi medzobne ščetke in če ja - katere? Za odgovor že vnaprej hvala! Lp, Armin
Odgovor
Pozdravljeni Pravzaprav je žalostno,da se šele sedaj zavedate pomena čiščenja zob. Pravgotovo so vas pri ortodontu poučili o higieni zob ob nošenju ortodontskega aparata. No pa pustimo to kar je bilo in poglejmo kaj lahko naredimo. Higiena ust ni samo čiščenje zob, ampak je skrb za higieno celotne ustne votline. Zobe čistimo z zobmimi ščetkami ( srednje trde ali trde), zobnimi nitkami, iterdentalnini ščetkami in pastami. Paste za beljenje ali če piše na njej whitening , niso primerne za vsakodnevno čiščenje. Paste za vsakodnevno čiščenje naj vsebujejo čim več flora in sredstev za pomiritev vnetja dlesni. Seveda mora isto vsebovati ustna voda, ki jo uporabimo po vskem čiščenju zob. Ustna voda naj vsebuje še primerna antiseptična sredstva in sredstva za boljši zadah. Samo čiščenje zob trajati najman dve minuti in se mora izvajati s pravilno tehniko. Le to ste spoznali že v osnovni šoli. Sedaj vas čaka še masaža dlesni in čiščenje zobni vratov s posebej za to izdelanimi zobnimi ščetkami. Pa ne potzabite na higrno jezika. Za to so naredili posebna strgala. Čiščenje se izvaja tri krat na dan ali po vsakem obroku.
Uroš Mezeg, dr. dent. med.
Preberi še
Uroš Mezeg, dr. dent. med.