Vprašanje
V slovenskem jeziku na žalost ni veliko napisanega o Cushingovem syndromu.Sama pa opravljam preiskave in je ena iz med možnih diagnoz prav ta syndrom.Zanima me kaj več o tem.Moji simptomi so prekomerna TT,luničasta oblika obraza,poraščenost,rdeče strije,bolečine v desni ledvici in prikrita vnetja le te, nihajoč krvni tlak, občano hitro utripanje srca...Kaj povzroči nastanek tega syndroma?Ali so morda krivi antihistaminiki (Dihalar), ki sem jih v otroštvu jemala 4 leta brez kontrole specialista alergologa.Imam tudi močno alergijo na cvetni prah trav,dreves,plevela,pršice,jagode...Zadnji izmerjeni IgE je bil kar 4420, normalna vrednost pa je do 250.Ker bom na krvne izvide čakala še nekaj tednov me zelo zanima vsaj kaka malenkost o tem sindromu, možnosti zdravljenja.... Najlepša hvala za odgovor!
Odgovor
Spoštovani, jemanje Dihalarja seveda ni povezano s Cushingovim sindromom. Cushingov sindrom je posledica kronične izpostavljenosti prekomerni količini glukokortikoidnih hormonov. Ugotovimo le 5 do 6 primerov letno / milijon prebivalcev. Glukokortikoid kortizol nastaja v skorji nadledvičnic pod vplivom adrenokortikotropina (ACTH). ACTH nastaja v hipofizi pod vplivom izločanja CRH iz hipotalamusa. Bolezen v grobem razdelimo v dve skupini: od ACTH odvisen (Cushingova bolezen oz. hipofizna oblika ali ektopični ACTH sindrom) in od ACTH neodvisen (tumor nadledvičnice). Klinična slika je lahko izražena zelo različno. Tipični bolniki so debeli s prerazporeditvijo maščevja na trup s tankimi udi, imajo okrogel obraz, bolnice so prekomerno poraščene s frontalnim redčenjem las. Pojavijo se mišična slabost, kožne podplutbe, zlomi vretenc, visok krvni tlak in sladkorna bolezen. Značilni simptomi in znaki so tudi utrujenost, depresivnost, akne, teleangiektazije, rdečica obraza, izguba libida in potence pri moških ter motnje menstrualnega ciklusa. Pri pregledu lahko ugotovimo še nabiranje maščobe zadaj na vratu in v nadključničnih jamah, vijolične strije, slabo celjenje ran in pretibialne edeme. Povišan je krvni sladkor (motena toleranca za glukozo ali sekundarna sladkorna bolezen), redko pa natrij. Kalij je znižan, lipidogram je patološki. Zdravljenje je v glavnem uspešno (80 do 100 %). Običajno je potrebna operacija. Še več si lahko preberete v slovenskem učbeniku Interna medicina (urednika Kocijančič A. in Mrevlje F.), ki ga imajo verjetno v knjižnici. Lep pozdrav,
Preberi še
Doc. dr. Tomaž Kocjan, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV