Vprašanje
Star sem 37 let in že več let boleham za zmerno depresijo in sem čustveno motena osebnost 60.3.
Zdravil sem se že trikrat v bolnišnici Idrija,a moje stanje se ne popravlja,mislim da stagnira.Prazine,Sinequan in Loram so moja zdravila.Zelo težko delam v službi,na komisiji mi podaljšujejo polovični delovni čas a še tega ne zmorem.Sem nemiren,ponoči slabo spim in se večkrat prebudim ves moker in nato težko zaspim.Včasih se mi dozdeva,da vidim stvari,ki jih zdrav človek ne vidi-razni previdi.Premišlam o samomoru ,imel sem že nekaj neuspelih poskusov samomora.Nimam pravih prijateljev,ljudi se izogibam in živim težko življenje.Slabo zaslužim,zelo težko preživim mesec.Kdo mi lahko še pomaga in kaj mi svetujete?
Odgovor
Spoštovani!
Diagnoza F60.3 pomeni čustveno neuravnovešeno osebnostno motnjo, ki jo zaznamuje značilna nagnjenost k impulzivnemu delovanju, prizadeti je nepredvidljiv,nesposoben ustrezne kontrole razpoloženjskih nihanj in nadzorovanja neustreznih in neprilagojenih vedenjskih odzivov.Pridružena je tudi velika težnja k samopoškodbam.Možne so nevrotične ali psihotične dekompenzacije,ki zahtevajo hospitalizacijo.
Velike težave so prisotne tudi pri navezovanju medosebnih stikov,prizadeti gleda na svet skozi črno belo prizmo. Najhujši strah je osamljenost, se pa s svojim načinom ravnanja z drugimi vse bolj približuje temu.
V odnosih je nasprotujoč si in razdvojen, zdaj nekoga idealizira ,naslednji hip, v kolikor ne izpolni njegovih pričakovanj pa je tisti njegov najhujši sovražnik, odnos se pogosto zaključi s konfliktom.
Vzrok motnje naj bi ležal v zgodnjem razvojnem obdobju prizadetega in sicer v fazi procesa oddaljevanja in vnovičnega približevanja materi (nekje okoli 17.-25meseca).
Iz tega razloga se motnja lahko uspešno tretira le skozi večletno psihoterapevtsko obravnavo v kateri prizadeti skozi terapevtsko alianso- zvezo s psihoterapevtom- kjer sprva vstopi v simbiozo z njim kasneje pa poskuša speljati ustrezen proces separacije in na tak način izpelje razvojni proces tudi v fazah na katerih je v zgodnjem razvoju prišlo do zastoja.
Zelo pomembne so redne in kontinuirane obravnave, najboljše 1- 2 krat tedensko, pri istem terapevtu, ob istem času, v istem okolju .
Menim, da bi bilo najbolje poiskati si psihoterapevtsko obravnavo, psihiater ali osebni zdravnik vam lahko tudi izda napotnico zanjo, lep pozdrav,
Preberi še
Asist. Jasna Kordić Lašič, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV