Vprašanje
Pozdravljeni!
Zanima me, kako in KJE se lahko prijavi, če se odločiš za donorstvo po smrti in kaj so pogoji. Ali so kakšne pravne omejitve? Kako hitro po smrti morajo dobiti organe od donorja? Ali mora donor ves čas nositi s sabo kak obesek ali kaj podobnega, da s tem dokazuje svoje donorstvo in ga morajo ob morebitni smrti takoj privesti v bolnišnico? Namreč nikjer še nisem ničesar o tem našla in niti ne vem, kako bi ravnala, če bi se pred mano zgrudil kak človek in bi nosil znak donorja.
Hvala za odgovor. Lep pozdrav, Urška
Odgovor
Draga Urška!
Kar veliko vprašanj te bega. Lepo, da razmišljaš o tem, kaj bi storila, če bi se nekdo zgrudil pred teboj in bi imel kartico donorja. Veš, v takem primeru bi v prvem trenutku poskušala z oživljanjem in poklicala pomoč. Kaj več ne bi bilo treba storiti.
Za postopke darovanja organov je potrebno, da bolnik umre v bolnišnici, kjer kartica pomaga pri pogovoru s svojci, v katerem so informirani o možnem darovanju organov in tkiv. Če vemo , vsi udeleženci v pogovoru, željo umrlega je pogovor in tudi zaključek pogovora bolj jasen. Prav je , da se ta upošteva.
Res pa je, da če nekdo umre zunaj bolnišnice, in ima kartico na kateri je opredeljen kot darovalec, bi bilo prav , da bi se mu odvzela tkiva, kar je v takem primeru možno še nekaj ur po smrti , čeprav ni umrl na aparaturah. Za ta razlog bi ga bilo potrebno prepeljati v bolnišnico.
Glede prijavljanja je odgovor podan na drugem mestu.
Lepo te pozdravljam. Danica Avsec Letonja
Preberi še
Danica Avsec, dr. med.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV