Darovanje organov

Jelena Berger dr. med.

Pozdravljeni! Ne vem, na koga naj naslovim to vprašanje, vendar boste vedeli, kdo mi bo najbolje odgovoril na moje vprašanje. Pred 15. leti se nama je ponesrečil štirinajstleten sin. Po štiridnevni ...

Vprašanje
Pozdravljeni! Ne vem, na koga naj naslovim to vprašanje, vendar boste vedeli, kdo mi bo najbolje odgovoril na moje vprašanje. Pred 15. leti se nama je ponesrečil štirinajstleten sin. Po štiridnevni komi v KC so nama sporočili, da je umrl in naju z možem prosili za dovoljenje, da darujeva sinove organe za presaditev. V to sva privolila, saj se na nek način njegovo življenje tako nadaljuje, istočasno pa je ta naša tragedija pomagala drugim, ki sicer prav tako ne bi preživeli. Kmalu po tem dogodku sem nekje prečitala, da še ni dognano, ali darovalec ob tem čuti bolečino ali ne, zato me vse od takrat pogosto preganjajo nočne more, ker me preganja sinovo trpljenje v času operacije. Ne pričakujem, da me bose potolažili in dejali, da bolečin ni bilo, če o tem niste prepričani. Želim, da mi napišete resnico. Kakršna koli bo, spoprijela se bom s tem in na svoj način končno našla mir. Za odkrit odgovor se vam zahvaljujem. Pozdrav Milica Z.
Odgovor
Lepo pozdravljeni! Najprej naj vam izrazim vse spoštovanje, da ste ob tako hudi izgubi razmišljali tudi pozitivno in tako ob sinovi smrti pomagali drugim. Darovalci so vedno tisti bolniki ali hudo poškodovani, pri katerih se zanesljivo dokaže možganska smrt (popolna neprekrvljenost in afunkcija) možgan, kljub temu, da vitalni organi ob ustrezni podpori še delujejo. Možgani so tisti, ki nam sporočijo, da nas nekaj boli in nam sporočajo določene občutke. Ob dokazani možganski smrti zato ni nobenih občutkov niti bolečine. Kljub temu, darovalec ob odvzemu organov prejme splošno anestezijo, tako da vaš sin med operacijo zagotovo ni čutil ničesar. Potolažite se in vedite, da je darovanje organov visoko moralno in častno dejanje na katerega ste lahko vsi zelo ponosni, kajti ob svoji zgubi ste naredili nekaj dobrega in plemenitega. Resnično upam, da boste našli svoj mir.
Jelena Berger, dr. med.
Preberi še
Jelena Berger, dr. med.