Darovanje organov

Danica Avsec dr. med.

Rada bi se vpisala na seznam za darovalca organov.Zanima me,kam se moram to zglasiti?Na zdravstveni kartici bi naj bil poseben zaznamek,da si darovalec.Kaj si moras potem priskrbeti novo zdravstveno k...

Vprašanje
Rada bi se vpisala na seznam za darovalca organov.Zanima me,kam se moram to zglasiti?Na zdravstveni kartici bi naj bil poseben zaznamek,da si darovalec.Kaj si moras potem priskrbeti novo zdravstveno katico?
Odgovor
Spoštovani! Zelo lepo in vredno spoštovanja, kadar je nekdo tako jasno odločen, da hoče biti darovalec. Zaenkrat je še vedno samo ena možnost za opredelitev: na kartico Darovalec lahko vpišete svoje podatke in jo nato nosite s sabo. Še pomembnejše je, da to svojo opredelitev poveste svojcem, da so informirani o vaših posmrtnih željah, ki jih v primeru smrti in možnosti darovanja povedo zdravnikom. Kartico Darovalec lahko dobite na vseh postajah Rdečega križa, nekaterih oddelkih bolnišnic ( npr. transfuziologija, dializni centri) in tudi nekatere lekarne. A zelo blizu smo že novi možnosti zapisovanja opredelitev, t.j. zapis na kartico zdravstvenega zavarovanja. Ko bo to možno, bomo objavili v vseh medijih in tudi kako in kje se bo možno vpisati. Lepo vas pozdravljam. Danica Avsec Letonja
Vprašanje
Pozdravljeni! Zanima me če obstaja poseg transplantacije pluč za bolnike katerim je odstranjen del plučnega krila in če je donator lahko živ človek. Hvala!
Danica Avsec, dr. med.
Preberi še
Danica Avsec, dr. med.