Deformacija stopala

Ksenija Šimnovec dr. med.

Spoštovana! Mama ima hudo deformacijo stopala;kost je zelo izbočena prsti se prekrivajo. Ortoped svetuje operacijo.Koliko časa po operaciji ne sme na noge? Isto deformacijo sem podedovala sama.Stara s...

Vprašanje
Spoštovana! Mama ima hudo deformacijo stopala;kost je zelo izbočena prsti se prekrivajo. Ortoped svetuje operacijo.Koliko časa po operaciji ne sme na noge? Isto deformacijo sem podedovala sama.Stara sem 40 let, kost je zelo izbočena, večkrat so bolečine in jasno strah pred nakupom novih čevljev. Še tako široki so preozki in sledijo tedni hudih bolečin da se čevelj oblikuje po nogi. Kako na vsaj delno omilim bolečine in preprečim nadalnjo deformiranje? Skrbi me tudi da se bo hčerka(15 let, ima diabetes) ubadala z istimi težavami. Zaenkrat je vse v redu, skrbimo da ima udobno obutev. Ampak udobno obutev sem vedno imela tudi sama pa grem zelo hitro po maminih stopinjah. Prosim za pomoč.Irena
Odgovor
Spoštovani, takoimenovana valgusna deformacija palca na nogi je ena najpogostejših deformacij stopal pri ženskah v srednjih letih. Vzrok nastanka deformacije je neprimerna obutev. Pojavi se bolečina na bazi palca in na blazinici stopala, pride do otekanja, rdečine, bolečine in omejene gibljivosti v sklepu. Nagnjenost k nastanku deformacije je lahko podedovana, stanje pa se poslabša če nosite pretesno obutev. Za preprečevanje je potrebno nositi pravilno in dovolj široko obutev, poleti priporočamo čimveč hoje brez čevljev.Če se deformacija še razvija, se jo da ustaviti s posebnimi vajami in opornicami za nošenje ponoči. Pri že razviti deformaciji je potrebna operacija. Lep pozdrav
Ksenija Šimnovec, dr. med.
Preberi še
Ksenija Šimnovec, dr. med.