Depresija

Metka Faganelj But dr. med.

Pozdravljeni! Rada bi Vaše mnenje. A je to utrujenost, depresija ali kaj tretjega. Letošnje leto je bilo zame izredno naporno. Zato, da sem uspešno uresničila določene zadane cilje sem morala vložiti...

Vprašanje
Pozdravljeni! Rada bi Vaše mnenje. A je to utrujenost, depresija ali kaj tretjega. Letošnje leto je bilo zame izredno naporno. Zato, da sem uspešno uresničila določene zadane cilje sem morala vložiti ogromno truda, skoraj ves prosti čas in veliko "živcev". Posledica je bilo stanje velike utrujenosti, za katero sem pričakovala, da se bo umirilo po daljšem dopustu. Na žalost je normalno stanje trajalo kakšen teden, dva po dopustu. In potem se je stanje utrujenosti povrnilo, vendar še v slabši obliki. Počutim se brez moči, zvečer sem ob desetih v postelji. Zdi se mi, da se najbolje počutim ko spim. Najhuje je to, da premorem komaj kaj koncentracije; občutek imam, da sploh ne morem misliti, berem in potem ne vem kaj sem prebrala; vem da bi morala delati več, ampak ne zmorem. Ne veseli me več nobena stvar, in tako zdaj životarim že nekaj mesecev. Kaj svetujete? Hvala za odgovor in lep pozdrav,
Odgovor
Depresivne motnje so vse večji problem sedanjega časa. Simptomi depresije so izredno pestri. Najpogosteje opazujemo depresivno razpoloženje, socialni umik in različno izražene telesne simptome. Za depresijo velja splošni upad življenjske energije, ponavadi je vedno prisotna utrujenost. V Vašem pismu ste navedli več znakov depresivne motnje, svetujem pogovor z lečečim zdravnikom in po njegovi presoji nato posvet pri psihiatru. Depresivne motnje danes uspešno zdravimo z zdravili, s katerimi predvsem dosežemo omilitev simptomov in s tem zmanjšamo trpljenje prizadetega.
Metka Faganelj But, dr. med.
Preberi še
Metka Faganelj But, dr. med.