Depresija

Metka Faganelj But dr. med.

Spoštovani! Pred 6 meseci sem zapadla v depresivno stanje. Moje težave se odražajo kot nezainteresiranost za delo, melanhonija, zapiranje vase ter slabo fizično počutje, ki se kaže kot nabiranje notra...

Vprašanje
Spoštovani! Pred 6 meseci sem zapadla v depresivno stanje. Moje težave se odražajo kot nezainteresiranost za delo, melanhonija, zapiranje vase ter slabo fizično počutje, ki se kaže kot nabiranje notranje enegije zaradi česar postanem bolj nervozna (nekako hiperaktivna)in dobim občutek da se me bo lotila nekaka omedlevica. O svojih težavah sem se pogovorila s svojim zdravnikom in mi je v ta namen predpisal helex ter mi priporočal veliko fizične aktivnosti ter pozitivnega mišljenja. Stvar se seveda izboljšuje vendar se še vedno ponavlja v določenih intervalih. Najhuje je takrat ko sem postavljena pred nove naloge ali odločitve. Vem da je potrebno za premostitev tega daljše časovno obdobje, vendar me vseeno zanima ali je dovolj helex oz, bi bila potrebna kakšna kombinacija s ustreznim antidepresivom. Helex jemljem po potrebi, včasih ga ne potrebujem po več dni, drugič pa vsaki dan. Za Vaš nasvet se Vam najleše zahvaljujem.
Odgovor
Helex je pomirjevalo, anksiolitik, ki ima le blago antidepresivno delovanje. Ni namenjen dolgoročnemu zdravljenju zaradi nevarnosti razvoja odvisnosti. Ta se lahko pojavi že po nekajtedenskem jemanju. Kadar se odločamo za zdravljenje z zdravili je pomembno, da zdravila jemljemo redno in dovolj dolgo časa. Še posebej velja to za antidepresive, katere najpogosteje predpisujemo bolnikom za depresijo. Antidepresive lahko predpiše lečeči zdravnik, v kolikor pa se v 2 mesecih psihično stanje ne izboljša, svetujem pregled pri psihiatru. Bolnik z depresijo potrebuje skrbno vodenje tako v psihoterapevtskem smislu, kot tudi vodenje v smislu prilagajanja doze zdravila in trajanja zdravljenja.
Metka Faganelj But, dr. med.
Preberi še
Metka Faganelj But, dr. med.