Vprašanje
Spoštovani!pred kar nekaj časa sem prišla do knjige dr. Searsa in njegovih metod se striktno drzim. z njimi sem prisla tudi do zazeljene teze. ne vem koliko vam je njegov pristop znan, ampak osnova je v tem, da je v vsakem obroku 40% beljakovin, 40% ogljikovih hidratov in 30% maščob, pri čemer je ena ena enota beljakovin 7 gramov, ena enota ogljikovih hidratov pa 9g. dnevno bi naj povprečna ženska zaužila 75 gramov beljakovin. jaz se s tem načinom prehranjevnja sicer počutim fantastično, vendar to pomeni, da tudi, če se odločim pojesti eno jabolko, moram zraven kombinirati še beljakovine (skuto, sir...). skratka, zanima me vase mnenje o tem načinu prehranjanja, se vam zdi primerno poleg sadja jesti še npr. skuto, je to preveč beljakovin na dan, je tak stil primeren za celo življenje?prosim povejte svoje mnenje. lp
Odgovor
Spoštovani
Težko mi je reči, da je tak način prehranjecanja slab tako kot ne bi mogel brez vseh zadržkov trditi, da je dober. Tudi dr.Sears tega ne bi mogel (smel). Vedeti moramo da, če bi 3 milijone let trajajočo zgodovino človeške rase lahko strnili v 24 ur, potem se je znanstveno raziskovalno delo začelo opred 12 sekundami, organizirano proučevanje prehrane pa pred 3 sekundami! Iz tega lahko zaključimo, da je naše znanje o prehrani šibko. Ločimo strokovno ali , če tako raje imenujemo "uradno" sprejeta prehranska načela in seveda nepregledno maso alternativnih variant.
Tudi opisano spada med alternativno dietetiko. Navedel vam bom uradno varianto: 1 E beljakovinskih živil znaša 7 g (= povsem isto), 1 E OH pa 15 g, ker je tako lažje računati, tudi porcije živil, ki izhajajo iz tega so bolj sprejemljive in lažje določljive. Kar se beljakovin tiče, trdimo, da je dovolj po 0|8g beljakovin na kg idealne teže, to pa pomeni, da je uradno priporočena količina beljakovin nižja. Razlog: beljakovine so sicer potrebne za življenje, vendar naše telo z njimi ravna varčno. Če jih je več pa jih izkorišča kot vir energije. Znanstvene raziskave kažejo, da hrana bogata z beljakovinami povzroča okvare ledvic, zato smo se v stroki odločili, da količino beljakovin v prehrani raje nekoliko zmanjšamo. Omenjeno problematiko potrjujejo izkušnje iz dežel, kjer prevladuje pretirana debelost ( to je pa Amerika!).
Jasno je, da se vsak sam odloča o svoji prehrani in tudi opisana dieta načeloma niti ni tako slaba izbira. Kljub vsemu pa naj vam omenim, da tudi v svetu, kjer je bilo zadnjih 10 let vidno močno gibanje za zmanjševanje količine OH v prehrani (pri nas svetujemo mewd 50 in 60%), hrana bogata z beljakovinami (opisana spada sem!) počasi izgublja na pomenu.
To, da bi pa morali poleg jabolka kombinirati še npr.skuto pa ni predpis, ki bi temeljil na neki znanstveno dokazani trditvi, temveč je osebna odločitev avtorja knjige. Kako boste sledili vi, je pa povsem vaša odločitev. Vsekakor iz knjige poberite vse dobro, kar je možno, tisto slabše pa mirno opustite, pri vaših odločitvah pa naj vas vodfi zdrav razum in logika.
Srečno
Preberi še
Jože Lavrinec
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV